2016 LYS Sınavı Ne Zaman

İngiltere’de okuyan Müslüman öğrencilerin Ramazan ayı döneminde üniversite ve lise sınavları konusunda zorluk yaşamamaları için sınav takvimi tekrar düzenlenmiştir ve bu sınavlar ertelenmiştir. Ancak 2 milyonu aşan ve birbiri ile yarışacak olan adayların bulunduğu Türkiye’de 2016 Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) Ramazan ayında yapılacak. Bu durumda Türkiye’de 2016 Lisans Yerleştirme Sınavı 18 Haziran 2016 tarihinde 5 oturum şeklinde gerçekleştirilecek.

Türkiye’de ise böyle bir uygulama yapılmayacak olması bir çok kesimde tepkiye neden oldu. Eğitim Bir Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi; İngiltere’de yapılan uygulamayı desteklediklerini ve bu durumdan İngiltere’deki öğrencilerin de son derece memnun olduklarını ifade ederken orucun sadece İngiltere’de tutulmadığını aynı zamanda bir İslam ülkesi olarak Türkiye’deki vatandaşların da büyük bir kısmının oruç tuttuğunu bu nedenle de Türkiye’deki öğrencilerin de tıpkı İngiltere’deki öğrenciler gibi bu haktan faydalanmaları gerektiğini vurguladı ve ifadelerine öğrencilerin oruçlu iken sınavlara hazırlanmakta ve dikkatlerini toplamakta zorluk çektiklerini bu nedenle de Türkiye’deki öğrencilerin de bu hakkı istemelerinin son derece doğal olduğunu ifadelerine ekledi.

Nihayetinde üniversite sınavı öğrencilerin hayatlarına yön verecek olan bir sınav bu nedenle de bu sınavda öğrencilerin başarılı olması ve gerekli şekilde onlara başarılı olabilmeleri için yardımcı olunması gerekmektedir. Öğrenciler ise bu durumun aslında böyle olmadığından dolayı çoğu kez Eğitim Bir Sen Derneği’ne şikayette bulunmaktadır.

Üniversite sınavı, finaller ve hatta Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sınavı gibi öğrenciler için son derece önemli olan sınavlar Ramazan ayı göz önünde bulundurularak düzenlenmelidir. Böylece öğrenciler dikkatlerini daha iyi toplayacaklardır ve başarılı olma oranları daha da yükselecektir. Bu konu hakkında Eğitim Bir Sen Genel Başkan Vekili de Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) ve Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) bu konuda daha da vakit kaybetmeden adım atması gerektiğini ifade etti.

2016 LYS Sınavı Ne Zaman Yapılacak Konusundaki Yorum ve Sorularınızı Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.