Tekstil Mühendisliği Bölümü

Tekstil konfeksiyon sanayisinde kullanılan tekstil hammaddelerinin işlenmesi evrelerinde teknik ve idare konumda olarak tüm düzenlemeleri yapan, üretim için yöntem ve teknikler geliştirmek için çalışan, yeni ürünler tasarlayan, tasarlanan ürünlerin üretimini en ekonomik bir şekilde planlayan kişilere “Tekstil Mühendisi” adı verilmektedir.

Tekstil mühendisi olmak isteyen adayların fen bilimlerine ilgili olması, fen bilimleri alanlarında başarılı olması, mekanik ilişkileri görebilmesi, başkalarını yönetebilme yeteneğine sahip olması, renk körlüğü gibi meslek başarısını etkileyen hastalıklara sahip olmaması gerekmektedir.

Tekstil mühendisleri dokuma endüstrisi üzerine kurulan fabrikalarda ve atölyelerde çalışmaktadırlar. Çalıştıkları ortamlar kumaşlar nedeni ile tozlu ve makineler nedeni ile gürültülü ortamlardır. Tekstil mühendisi çalışırken aynı zamanda teknikerler, teknisyenler ve işçiler ile sürekli etkileşim ve iletişim halindedir.

Tekstil mühendisliği bölümü 4 yıl süren lisans bölümüdür. Bu süre zarfı içinde bölüm öğrencileri 6. ve 8. dönemlerde projeler hazırlarlar ve işletme stajına giderler. Bu bölümü bitiren mezunlara “Tekstil Mühendisi” unvanı verilmektedir.

Tekstil Mühendisliği Bölümü İş İmkanları; Tekstil mühendisleri tekstil, konfeksiyon alanında çalışan fabrikalarda, atölyelerde, tekstil  üretim ve pazarlaması yapan işletmelerde teknik satış sorumlusu olarak çalışma imkanlarına sahiptirler.

Türkiye’de en gelişmiş sektörlerden birisi de tekstil sektörüdür. Bu sebepten dolayı tekstil mühendislerinin iş bulmak şansları oldukça yüksektir. Tekstil mühendisleri özellikle Bursa, İstanbul, Adana, Denizli, Gaziantep, Kayseri, İzmir gibi illerde daha fazla iş olanaklarına sahiptirler.

Tekstil sektöründe rekabet gücünün, kalitenin ve verimliliğinin artması nedeni ile bu alanda eleman ihtiyacı da artmaktadır.

Tekstil Mühendisliği Bölümü Hakkındaki Yazımız İçin Yorum ve Görüşlerinizi Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.