Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü Nedir Tanıtımı Hakkında Bilgi

Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü Nedir ve Amaçları Nelerdir?

Afet öncesi eğitim, bölümünün amacı; proje geliştirme, bilinçlendirme gibi önlemleri, afet olması durumunda koordinasyon en başta olmak üzere her türlü kayıp azaltıcı faaliyeti yapmaya ve yönetme mesleği ile ilgili beceri ve bilgi ile donanıma sahip, araştırmacı, yenilikçi ve girişimci uzmanlar yetiştirmektir.

Programın revaçta olmasını sağlayan avantajı ise ülkemizde acil yardım ve afet yönetimi konusunda ciddi bir eleman yetersizliğinin olmasıdır. Bu bağlamda programı tamamlayan uzmanların önemli bir eksikliği dolduracağı düşünülebilir.

Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü Fakültesi İş Olanakları ve Geleceği

Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümü mezunları KPSS sınavına giriş yaparak istenilen puan aldıkları takdirde kamuya ait farklı kurumlara veya kuruluşlara atanabilirler. Atandıkları takdirde çalışmış oldukları yerde 657 devlet memuru kanununa tabi memur olarak çalışırlar.

Programın önemli bir avantajı, ülkemizdeki acil yardım ve afet yönetimi konusunda ciddi bir eleman yetersizliğinin bulunmasıdır. Bundan dolayı bölümden mezun olanların iş bulma konusunda bir adım önde oldukları düşünülebilir.

Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü Fakültesi Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

Bu bölümü bitirmiş olanlar, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının Merkez birim teşkilatında, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüklerinde, Özel sektör ve sivil toplum örgütlerinde afet yönetimi ile ilgili alanlarda, Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Müdürlüklerinde, Üniversitede ilgili bölümlerde öğretim görevlisi olarak veya Uluslararası kurum ve kuruluşlarda afet yönetimi ile ilgili organizasyonlar da çalışma imkânı bulabilirler.

Kamuya bağlı herhangi bir kurumda veya kuruluşlarda göreve başlamış olan bir Acil Yardım ve Afet Yöneticisi 2.500 TL civarında maaş alabilmektedir. Çalışılan yere ve hizmet yılına göre maaşlarda küçük farklılıklar olabilir. Ayrıca KPSS ile bir devlet kurumuna atanamayıp özel yerlerde faaliyet gösteren bir kişinin kazancı ise genellik ile daha düşük bir miktar olmaktadır.

Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü Fakültesini Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

 

 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.