Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü

Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü Amacı; Tüm sağlık kuruluşları ve itfaiye teşkilatı kapsamında “uzman” ve “yönetici” kadrolarında çalışabilecek, bu alandaki temel yöntemleri bilen bu yöntemleri uygulayabilen ve bu konularda personellere gerekli eğitimleri verebilen uzman elemanlar yetiştirmektir.

Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü Dersleri; Bu bölümü okuyan öğrenciler arama-kurtarma, acil yardım, itfaiyecilik ve afet yönetimi olmak üzere dört alanda öğretim dersleri almaktadırlar. Ayrıca bu bölüm öğrencileri yaz dönemlerinde en az iki alanı itfaiye teşkilatlarında olmak şartı ile toplamda 4 sefer 25’er iş günü staj uygulaması yapmak durumundadırlar.

Bölüm öğrencileri son öğretim yıllarında ise bitirme ödevi hazırlamaktadır. Bu ödevleri öğrenciler öğretmenlerinin vermiş olduğu bir konu üzerinde ayrıntılı bir şekilde araştırma, projelendirme ve uygulama yaparak hazırlamaktadırlar. Müfredattaki tüm dersleri, bitirme ödevini ve stajlarını başarılı bir şekilde tamamlayan bölüm öğrencileri ise mezun olmaktadır.

Bu bölümü okumak isteyen adayların afetlerde kriz masası sorumluluğunu üstlenebilecek olması, kendisine bağlı sivil savunma birimlerini eğitim yönetebilecek olması, her koşulda tüm insanların arama-kurtarma ve hayatta kalma konularında eğitimler verebilecek olması aranan en temel özelliklerdir.

Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü Çalışma Alanları; Bu bölümü başarılı bir şekilde bitiren mezunlara “Acil Yardım Uzmanı ve Afet Yöneticisi” unvanı verilmektedir. Bu mezunlar tüm uluslararası itfaiye teşkilatında “Şef” statüsünde çalışma imkanına sahip olacaklardır. Ayrıca bu bölüm mezunları çalıştıkları yerde beş yıl kalırlar ise bu kişiler çalışan diğer mevcut personelleri ve yeni alınacak personelleri ülkedeki standartlarına uygun olarak geliştirilmesi alanında çalışabilecekler.

Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü Ne İş Yapar Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.