Adalet Bölümü Hakkında Bilgi

Adalet bölümünü meydana getiren adalet programının temel hedefi; hakimlere ve savcılara yardımcı personeller yetiştirmektir. Bu bölümden mezun olan adaylar, mahkemelerin kapsamında bulunan yazı işleri müdürlüğü ya da yardımcılığı, icra memurluğu ya da yardımcılığı görevlerinde istihdam edilmektedir. Bu alanlar dışında aynı zamanda bölüm mezunları infaz kurumlarında müdürlüğe kadar görevlerinde yükselebilmektedirler. Yüksekokuldan mezun olan adaylar resmi ya da özel bankalarda, bir çok kamu, iktisat kurum ve kuruluşlarında, özel iktisadi işletmelerinde iş olanaklarına sahip olmaktadır.

Sosyal Bilgiler Adalet Yüksekokulu okumak isteyen adaylar öncelikle hukuk bilimine ilgi duymalı; Türkçe derslerinde başarılı, dikkatli olmalı, sorumluluk duygularını hakkıyla yerine getirebilmelidir. Adalet bölümü mezunlarında bu özellikler aranmaktadır ve aynı zamanda da bu özellikler adalet bölümü mezunlarının başarısını arttırmaktadır.

Adalet bölümü mezunları Sosyal Bilgiler adalet bölümünü bitirdikleri takdirde “Adalet Meslek Elemanı” unvanı alırlar. Adalet meslek elemanları ise yukarıda da belirttiğimiz gibi mahkemelerde, icra dairelerinde, infaz kurumlarında, vatandaşların başvurularının mahkemelere iletilmesi ve hakimlerin aldıkları kararın uygulanması gibi konularda gerekli iş ve işlemleri yaparak görevlerini icra etmektedirler.

Adalet yüksek okulu mezunlarının çalışma alanları da oldukça fazladır. Bu mezunlar mahkemelerin yazı işleri müdürlüğü ya da yardımcılığı ile icra memurluğu ya da müdürlüğü görevlerine başlarlar. Bununla birlikte infaz kurumlarında meslekte müdürlüğe kadar yükselerek çalışabilirler. Adalet yüksekokulu mezunları aynı zamanda resmi ya da özel bankalarda çeşitli kamu ya da iktisadi kuruluşlarda ve özel iktisadi işletmelerde kolay bir şekilde iş bulabilirler.

Adalet Bölümü Nedir Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.