Adalet Bölümü Nedir Hakkında Bilgi

Adalet Bölümü Amacı; Bu bölüm adliyelerde, adliyelerde bulunan mahkemelerde çalışmak üzere eğitimli insan gücü yetiştirmeyi hedefler.

Adalet Bölümü Dersleri; Bu bölüm öğrencileri teorik ve uygulamalı dersler almaktadır. Bu bölüm öğrencileri iki yıllık öğretim süreci içinde kamu hukuku ve özel hukuk bilgisi, hukuk bilgisi, hukuk usulü bilgisi, ceza ve ceza usulü bilgisi, icra-iflas bilgisi, avukatlık ve noterlik mevzuatı, mali mevzuat, hukuk dili, adli tıp, infaz bilgisi, kalem mevzuatı gibi hukuk bilgileri dersine ek olarak daktilografi, Türkçe, yabancı dil, muhasebe, işletme yönetimi, arşiv ve dosyalama teknikleri gibi teorik ve uygulamalı derslerini almaktadırlar.

Adalet bölümü okumak isteyen adaylar öncelikle hukuk alanına ilgi duymalı ve bu alanda başarılı olmalıdır. Bununla birlikte adayların Türkçe derslerinde de başarılı olması, titiz, dikkatli ve sorumluluk sahibi olmaları aranan diğer niteliklerdir.

Adalet bölümünü başarılı bir şekilde bitiren mezunlara “Adalet Meslek Elemanı” unvanı verilmektedir. Adalet meslek elemanları mahkemelerde, icra dairelerinde, infaz kurumlarında, vatandaşların başvurularının mahkemelere iletilmesinde ve yargıçların aldığı kararların uygulanmasında çalışmaktadırlar.

Adalet Bölümü Çalışma Alanları; Adalet meslek elemanları mahkemelerin yazı işleri müdürlüğü ya da yardımcılığı, icra memurluğu ya da yardımcılığı birimlerine atanma şansına sahiptirler. Ayrıca bu çalışanlar infaz kurumlarında müftülüğe kadar yükselme haklarına da sahiptirler.

Adalet Bölümü Nedir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum alanından Hemen Bize Yazın. 

 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.