Adalet Bölümü Nedir Tanıtımı Hakkında Bilgi

Adalet Bölümü Tanıtımı ve Amaçları Nedir?

Adalet haklı ile haksızın ayırt edilmesine denir. Adalet bölümünün amacı ise hâkim ve savcılara yardımcı kişiler yetiştirmektir. Mezunların atandığı zaman bu mesleği yapanlara yardımcı olur ve onların talimatlarına uyarlar. Bu bölümde okutulan dersler yıllıktır ve bölümün süresi 2 yıldır. Bölüme kayıt olan öğrencilerin yasal hükümleri getirmek şartıyla 4 yıldır. 4.yılın sonunda başarısız olan öğrencilerin fakülteden kaydı silinir. Adalet bölümü okumak isteyen bir öğrencinin hukuk alanına ilgi duyması gerekir. Ayrıca Türkçe dersinde başarılı, dikkatli, titiz ve sorumlu bir kişiliğinin olması gerekir. Bu özelliklere sahip bir kişi bu alandaki başarısını fazlasıyla arttıracaktır.

 

Adalet Bölümü İş Olanakları ve Geleceği

Adalet bölümünden mezunlar Adalet Meslek Elemanı olarak unvanı verilir. Adalet meslek elemanı unvanını alan kişiler mahkemelerde, infaz kurumlarında, icra dairelerinde ve yargıçların aldığı kararları yerine getirmesi gibi işlemleri yürütürler.

 

Adalet Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

Adalet bölümünden mezun olan kişiler mahkemelerde yazı işleri müdür yardımcılığı ve yazı işlemi müdürlüğü görevinde bulunabilirler ayrıca icra memurluğu yapabilirler. Özel bankalarda veya kamu bankalarında da iş bulma imkânları vardır. Adalet bölümünden mezun olan kişiler icra müdürlüğü görevinde bulunma imkânına eğer sahip olursa daha fazla maaş alabilirler. İcra müdürleri 4000 – 5000 TL maaş alıyorlar. Memur olarak çalıştığında ise bu fiyat 2000 – 2500 TL arasında maaş alıyorlar.

Adalet Bölümü Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir