Adli Tıp Teknikerliği Bölümü

Adli Tıp Teknikerliği bölümü savcılıklar, mahkemeler ve karakollar tarafından yollanan adli olguların incelenerek rapor halinde sonuç bildirecek eğitimli insan gücü yetiştirmektedir. Aynı zamanda adli tıp teknikerleri yine savcılık, mahkeme ve karakol tarafından gönderilen hastaları istenilen şekilde ve yönde muayene eder, sonucu rapor eder, gerekli yerlere raporu iletir ve raporun iletilmesi konusunda da iş ve işlemleri, imza işlerini kontrol eder ve denetler.

Adli Tıp Teknikerliği Dersleri; Bu bölüm 2 yıllık önlisans bölümüdür. Bu bölümü bitiren mezunlara da önlisans diploması ve “Adli Tıp Teknikeri” unvanı verilmektedir.

Bu bölümü okuyan öğrenciler ilk öğretim yıllarında; Sağlık Hizmetleri Yönetimi, Adli Tıp 2, Anatomi, Bilgisayar kullanımı, İlk yardım, Sekreterlik Hizmetleri, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk Dili ve İngilizce gibi dersler alırlar.

İkinci öğretim yıllarında ise öğrencilere; Otopsi 2, Postmortem Örnek Alma, Psikoloji ve Davranış bilimleri dersleri verilir. Ayrıca bu bölüm öğrencileri adli tıp ana bilim dallarında zorunlu olarak staj uygulamasına katılırlar.

Adli tıp teknikerleri ceset muayenelerinde açık havada; otopsi yaparken kapalı morg gibi kapalı alanlarda; rapor hazırlarken ise ofislerde çalışmaktadırlar. Otopsi yapan adli tıp teknikerleri genellikle kokulu alanlarda çalışmak durumundadırlar.

Adli Tıp Teknikerliği İş Olanakları; Bu teknikerler Adalet Bakanlığı Adli Tıp merkezinde, taşra teşkilatında, adliyelerde, Sağlık Bakanlığında, Üniversitelerin tıp ana bilim dallarında iş bulma imkanına sahiptirler.

Adli Tıp Teknikerliği Bölümü Hakkındaki Görüş ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

6 Yorum Yapılmış, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

 1. Kbrbskn

  Bu bõlümü aşırı istiyorum. Okuyan var mı, memnun mu?

  Cevap Yaz
 2. elif bahar

  ya bender bu bölümü çok istiyorum Boy kilo kriterleri gerçekten varmı

  Cevap Yaz
  1. Anonim

   Mersin üni de var

   Cevap Yaz
 3. oğuz

  bu bölüm hangi üni de puan kaç acaba okuma şartı nedir
  veya da bölümün adı otopsi yrdm diyedemi nitelendiriliyor.

  Cevap Yaz
  1. zxcvb

   Adlı tabiplik
   adlı tıp teknikerligi ve otopsi yardımciligi diye mi geçiyor

   Cevap Yaz
   1. Anonim

    Evet

    Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.