Ağaç İşleri Bölümü Nedir

Ağaç işleri programının temel hedefi; binaların ağaç kısımlarının üretiminde ve ağaç ev eşyalarının üretilmesinde çalışacak olan ara elemanlar yetiştirmektir. Ağaç işleri programından mezun olan adaylara “Ağaç İşleri Teknikeri” unvanı verilmektedir. Bu mezunlar; özel sektörde ya da kamu sektöründe yer alan marangozhanelerde, mobilya atölyelerinde, parke fabrikalarında, kereste fabrikalarında, yonga ve levha üretim tesislerinde istihdam edilmektedirler.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi ağaç işleri programının temel amacı; binaların tahtadan yapılan kısımlarının ve eşyaların üretiminde çalışacak eğitimli ara personel yetiştirmektir.

Matematik, fizik, ekonomi, ağaçlandırma bilgisi, ağaç işleri alet ve makineleri, elektrik bilgisi, ahşap konstrüksiyon, iç dekorasyon teknikleri, mesleki resim, ölçme ve bakım teknikleri ve yüzeysel işlemler gibi derslerin okutulduğu ağaç işleri programında okumak isteyen öncelikle genel yeteneğe, şekil bilgisine ve uzay ilişkilerini görebilme yeteneğine sahip olması gerekmektedir. Bu alandaki mezunlar istihdam edilirken bu özelliklere dikkat edilmektedir.

Ağaç İşleri Teknikeri; binalardaki pencere çerçevelerinin, kapıların, dolapların, lambri, parke gibi bölümlerinin ve mobilyaların üretiminde ağaç işleri endüstri mühendisine yardımcı olarak çalışmaktadır.

Ağaç işleri teknikeri, özel sektörde ya da kamu sektöründe bulunan marangozhanelerde, mobilya atölyelerinde, parke işletmelerinde, kereste, yonga ve levhaların üretildiği tesislerde rahatça iş imkanı bulabilmektedir.

Ağaç İşleri Bölümü Hakkında Bilgiler Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.