Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Bölümü Hakkında Bilgiler

Ağaç işleri endüstri mühendisliği bölümünde öğrencilere ana malzeme olan ağaçtan üretilen ürünlerin tasarlanması, üretim aşamalarının planlaması, üretilecek olan ürünlerin kalite kontrolü gibi alanlarda eğitim verilmektedir. Ağaç işleri endüstri mühendisliği bölümünü bitiren mezunlara sektörde oldukça fazla ihtiyaç vardır bu nedenle de bu bölüm mezunları kolay bir şekilde iş imkanı bulabilmektedir.

Ağaç işleri endüstri mühendisliği bölümünün eğitim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tercih ederek okuyan öğrenciler hammadde olan ağaçtan tam işlenmiş ya da yarım işlenmiş malzeme üretimi yapmayı, ağaç işlerinde kullanılan üretin tekniklerini ve bu tekniklerin geliştirilmesini öğrenirler.

Ağaç mühendisliği bölümü okuyan öğrencilere; fizik, matematik, kimya, biyoloji, ağaç teknolojisi, ağaç fiziği ve kimyası, ağaç işleme makineleri, üretim teknolojisi, üst düzey işlemleri, teknik istatistik ve kalite kontrol, iç mimari-dekorasyon, üretim planlaması gibi dersler verilmektedir. Öğrenciler teori dersleri alırken aynı zamanda da laboratuvar ve çizim dersleri de alırlar. Bu zaman zarfı içinde de öğrenciler bir yarı yılda proje çalışmaları için bölüm atölyelerinde çalışırlar. Bunlara ek olarak öğrenciler bölüm tarafından onay alan bir ağaç fabrikasında bir yarı yıllık endüstri uygulaması yapmaktadır.

Ağaç işleri endüstri mühendisliği okumak isteyen adayların öncelikle matematik ve fen derslerinde başarı göstermesi gerekmektedir. Bununla birlikte ekonomi alanında ilgili olmalıdır. Aynı zamanda bir kurum ya da kuruluşta çalışması durumunda ikna yeteneğinin be iletişim özelliklerinin de olumlu olması gerekmektedir.

Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Hakkında Bilgi Verdiğimiz Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.