Ağız Diş Sağlığı Bölümü

Lise son sınıfta olan ve üniversiteye hazırlanan adaylar için öncelikle Yükseöğrenime Geçiş Sınavı (YGS) ardından ise Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) için az bir zaman dilimi kaldı. Öğrenciler ise hem sınavlar için eksiklerini tamamlarken bir taraftan da hayatları boyunca yapacakları mesleğe sahip olabilmek için ve bu konuda doğru bir karar verebilmek için bölüm araştırmaları yapmaya başladılar.

Bizler de bu yazımızda siz üniversite adaylarına yardımcı olabilmek için ağız diş sağlığı bölümü hakkında bilgiler derledik.

Ağız diş sağlığı bölümü 2 yıllık bir önlisans programıdır. Adından da anlaşılacağı gibi bu bölümü okumak isteyen adaylar ağız ve diş sağlığı hakkında eğitim almaktadırlar.

Ağız diş sağlığı bölümü temel amacı; 2 yıllık önlisans programı olan bu bölümde temel amaç diş hekimlerine yardım edebilecek yani bir nevi asistanlık yapabilecek diş hekimi yardımcısı olan hemşireler yetiştirmektir. Yapılan işler ve yatkınlık nedeni ile ağız diş sağlığı bölümüne genel olarak kız öğrenciler tercih edilmektedir ancak istisna olarak bu bölümde erkekler de olabilmektedir.

Ağız diş sağlığı bölümü okuyan öğrenciler 2 yıllık öğretim süreleri içinde hem birinci sene hem de ikinci sene diş hekimliği fakültesinde staj görürler. Ağız diş bölümü sınıfları 20 öğrenci ile kontenjan alır.

Ağız diş sağlığı bölümü okuyan mezunlara “Sağlık teknikeri” unvanı verilmektedir.

Ağız diş sağlığı bölümü iş imkanları; Bu programı bitiren mezunlar devlet hastanelerinde ve özel hastanelerde iş bulabilirler.

Ağız Diş Sağlığı Bölümü Hakkında Bilgiler Verdiğimiz Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.