Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü Nedir Tanıtımı Hakkında Bilgi

Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü Tanıtımı ve Amaçları Nedir?

Ağız ve diş sağlığı teknikeri, diş hekiminin düzenlemiş olduğu ağız boşluğu ve çene rahatsızlıklarının tedavisi sırasında diş hekimlerine yardımcı olan, ağız ve diş sağlığı bilincinin geliştirmesi için bilgilerin hastaya aktarılmasını ve diş hekimi gözetimindeki görevleri yapmaya yetkili teknik personeldir. Her gün fazlasıyla artan ağız ve diş sağlığı alanında ihtiyaç duyulan yüksek eğitim görmüş, tecrübeli, bilgili diş hekimine yardımcı personel yetiştirmektedir.

 

Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü İş Olanakları ve Geleceği

Diş ve Ağız sağlığı bölümünden mezun olmuş öğrenciler “Ağız ve Diş Sağlığı Teknikeri” unvanı alacaktır. Bu bölümü tamamlamış olanlar, Yüksek Öğretim Kurulu’nun uygun göreceği üst bölümlere geçiş yapılabilmektedir. Ağız ve diş sağlığı bölümden mezun olan öğrenciler diş kliniklerinde, diş laboratuarlarında, hastanelerin diş sağlığı ile ilgili alanlarda çalışabilirler. Ağız ve diş sağlığı teknikerlerin kendine ait muayene yerleri açması mümkün değildir. Mezunlar devlet hastanelerinde ve üniversite hastanelerinde de çalışabilirler. Ayrıca KPSS sınavından başarılı olan öğrenciler devlet kuruluşlarında memur statüsünde çalışabilmektedir.

 

Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

Ağız ve diş sağlığı bölümü mezunları laboratuarlarda etkin olarak rol alır. Diş hekiminin çalışacağı alanı düzenler ve muayeneye hazır konuma getirir, diş tedavisi sırasında diş hekimine ve hastaya yardımcı olur. Ağız ve diş teknikeri maaşı 1900-2300TL arasında değişmektedir. Özel sektörde çalışanların maaşları devlet kurumunda çalışan teknikerin maaşlarından fazlasıyla düşüktür.

Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.