Aktüerya Bölümü Nedir

Aktüerya bölümü öğrenciler tarafından pek bilinmeyen bir bölümdür. Ancak buna rağmen iş alanları oldukça geniş olan bir bölümdür.

Aktüerya bölümünün temel amacı; sosyal güvenlik kurumlarında ve özel sektörde faaliyet gösteren sigorta şirketlerinde çalışacak olan eleman yetiştirmektir. Yani aktüerya bölümü mezunları; emekli sandığı, sosyal sigortalar kurumu gibi resmi sosyal güvenlik kurumlarında istihdam edilmektedir.

Aktüerya bölümünde okuyan öğrencilere matemati, istatistik, sosyoloji, hukuk, iktisat dersleri ile birlikte insan kaynakları yönetimi, hayat sigortacılığı, vergi analizi, finansal piyasalar ve kurumlar, sigorta sözleşmeleri, emeklilikte sosyal güvenlik teorisi, vergi mevzuatı dersleri verilmektedir. Ayrıca öğrenciler bölümü okurken proje çalışmaları da yaparlar.

Aktüerya bölümünü okumak isteyen öğrencilerin öncelikle analitik düşünme yeteneğine sahip olmaları beklenirken bununla birlikte matematik ve ekonomi alanlarında başarı sahibi olmaları, ayrıntılardan sıkılmayan, dikkatli ve kendini geliştirmeye ve yeniliklere açık olmaları gerekmektedir.

Aktüerya bölümü mezunlarına “Aktüer” unvanı verilmektedir. Aktüerlerin yapması gereken temel iş ise sigorta programlarını tasarlayarak hazırlamaktır. Yangın, kaza, ölüm gibi felaketlerin meydana gelme sürelerine bakarak olasılıklarını hesaplayan aktüer, sonuçları tablolar ve grafikler ile göstermektedir. Bununla birlikte çalıştığı kurumun ya da sosyal güvenlik kurumunun yükümlülüklerini, tarifelerini belirlemektedir.

Aktüerya bölümü iş imkanları: Bu bölümü okuyup “Aktüer” olarak mezun olan kişiler sigorta şirketlerinde, emekli sandığı, sosyal sigortalar kurumunda görev yaparlar. Ülkemizde ündüstri ve ticaret faaliyetlerinin gelişmesi ile bu bölüme olan insan gücü ihtiyacı da artmıştır.

Aktüerya Bölümü Hakkında Bilgi Verdiğimiz Yazımız Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.