Aktüerya Bölümü

Aktüerya Bölümü Amacı; Bu bölüm istatistik, matematik, sigortacılık, bilgisayar, finans gibi temel bilgiler ve sosyoloji, psikoloji, felsefe gibi sosyal bilim bilgiler hakkında eğitim almış, kendisini geliştirmiş ve bu bilgileri ilgili olduğu her alanda kullanabilecek çağdaş, yaratıcı ve sorunları bağımsız olarak çözebilecek aktüerya bilimci insanları yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Aktüerya Bölümü Dersleri; Bu bölüm 4 yıllık lisans programıdır. Bölümün çalışmalarının temelinde insanların, doğum, ölüm, evlilik, hastalık, kaza, sakatlık, emeklilik gibi yaşamını; yangın, fırtına, deprem, sel, hırsızlık, dolandırıcılık gibi mal varlığını etkileyen doğal olaylarla bu olayların oluşumunun finansal etkileri yer almaktadır.  Aktüerya çalışanları bu tür olayların meydana gelme oranını analiz eder, olasılıklarını tahmin eder ve bu olayların finansal etkilerini hafifletici güvenlik programları oluşturur.

Aktüerya bölümü okumak isteyen adayların her şeyden önce analitik düşünce yeteneği gelişmiş olmalıdır. Bu yetenek ile birlikte adayların matematik ve ekonomi alanlarına ilgili olması ve bu alanlarda üstün başarı göstermesi, ayrıntılar ile ilgilenmekten zevk alması, dikkatli ve değişimlere açık olması aranan diğer özelliklerdir.

Aktüerya Bölümü Çalışma Alanları; 4 yıllık aktüerya bölümünden mezun olan kişiler sigortacılık alanında, kamu kurum ve kuruluşlarında, özel sosyal güvenlik kurumlarında, bankalarda ve yatırım firmalarında çalışma hakkında sahiptirler. Ayrıca bu mezunlar uluasl ya da uluslararası aktüerlik sınavlarına girip gerekli koşulları sağladıkları halde imza yetkisine sahip olarak “Aktüer” unvanı alabilirler.

Aktüerya Bölümü Nedir Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.