Allah’a İnanan ve Yararlı İşler Yapanlar Ahirette Nasıl Ödüllendirilecekler

Dünya, çok uzun yıllardan beri iyinin ve kötünün çatışmalarına sahne olmuştur. İyilik, kötülükle her zaman savaş halinde olmuştur. Ancak ne yazık ki günümüz dünyası incelendiğinde, artık kötülüğün ağır basmaya başladığını ve iyilerin güzel huylarının, kötülerin zulmü altında ezildiğini görmekteyiz. Böyle bir durum içerisinde olsak dahi Allah’ın bizlerden isteği, erdemimizi ve ahlakımızı her zaman korumamızdır. Başına her ne gelirse gelsin iyilikten, dürüstlükten, adaletten vazgeçmeyen kimseler, Allah’ın sevdiği kulları olacaklardır. Kur’an-ı Kerim’e göre de, Allah, günü geldiği zaman sevdiği kullarını Cennet ile mükafatlandıracaktır.

Allah inancına sahip olan kişiler, onun rızasını kazanmak için tüm hayatlarını iyililiğin peşinde, iyi olma çabasıyla geçirirler. İyilik, tıpkı diğer her şey gibi paylaşıldıkça çoğalan birşeydir. Bu sebepten dolayı bizler, bir iyilik yaptığımızda, onun her yayılışında bu iyilikten nasibimizi alır ve sevaba gireriz. Bu yüzden çok dikkatli olmalıyız. Çünkü yaptığımız bir kötülükte eğer bizden çıkarak yayılırsa bizler, bunun da günahını sırtımızda taşımak durumunda kalırız.

İyi olanlar, ahiret gününde cennet ile ödüllendirilecektir. Cennet, insanın düşünmeye aklının yetmeyeceği derecede bir yerdir. Bu sebepten dolayı bizler, cenneti her şeyin olduğu, hiç bir ihtiyacın olmadığı yer olarak değerlendiririz. Aslında cennet, bu kavramlardan çok daha yüce ve insanların Allah’ın huzuruna gerçekten kavuştuğu bir yer olacaktır. Cehennem ise bu durumda zaten kendiliğinden ortaya çıkacaktır. Çünkü ahiret günü geldiğinde, Allah’ın huzuruna kavuşamayan herkes, derin bir pişmanlık içerisine girecek ve bu yüce duygunun eksikliğinde kendi cehennemini kendisi oluşturacaktır.

Allah’a İnanan ve Yararlı İşler Yapanlar Ahirette Nasıl Ödüllendirilecekler Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.