Ameliyathane Hizmetleri Bölümü Nedir Tanıtımı Hakkında Bilgi

Ameliyathane Hizmetleri Bölümü Tanıtımı ve Amaçları Nedir?

Ameliyathanede bulunan tüm cihazları ve aletleri kullanabilen, ameliyathaneyi ameliyata uygun bir şekilde hazırlayan ve ameliyata giren sağlık personellerin yanında yer alan yardımcı sağlık personelidir. Bölümün amacı ise ameliyathanede kullanılan bütün cerrahi malzemelerin hazırlanmasını, ameliyat sırasında kullanılmasını sağlayabilecek, ameliyat sırasında ekiplerde doğrudan yer alabilecek, cerraha ameliyat sırasında yardımcı olabilecek, bu alanda ihtiyaç duyulan tecrübeli, yardımcı cerrahi sağlık personeli yetiştirmektir. Her türlü alet ve aracı tanıyacak ve gerekirse de bunların bakımını yapacaktır.


Ameliyathane Hizmetleri Bölümü İş Olanakları ve Geleceği

Bu bölümden mezun olan öğrenciler özel hastanelerde çalışabileceği gibi devlet hastanelerinde de görev alabilirler. Ayrıca ameliyathane hizmetleri bulunan bütün sağlık kuruluşlarında çalışabilirler. Devlet ve üniversite hastanelerinde görev alabilmek için KPSS sınavına girmeleri, yeterli bir puan alarak tercih yapmaları gerekmektedir. Teknikerlerin tecrübeli ve başarılı olmaları büyük bir fayda sağlayabilir. Özellikle ellerini hızlı kullanabilen, el ve göz koordinasyonu gelişmiş kişiler bu konuda daha şanslı olabilirler.

Ameliyathane Hizmetleri Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

Ameliyathane hizmetleri bölümü mezunları ameliyat başlamadan önce, ameliyat masasını hazır hale getirmesini sağlar, ameliyat sırasında ameliyatı yapmakta olan doktor ve ekibe yardımcı olur, kendisi ile ilgili kayıt tutar ve ameliyat sonrası kullanılan aletleri mikroptan arındırarak muhafazası sağlar. Ameliyathanede hiçbir sorumluluk üstlenmezler. Ameliyathane hizmetleri teknikleri tahmini maaşı 2000 – 2500 TL arasındadır. İlk maaş genel olarak 1600 TL civarındadır. Özel hastanede bu maaş fiyatları ise büyük bir değişiklik gösterir.

Ameliyathane Hizmetleri Bölümü Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.