Amerikan Devrimi Nasıl Olmuştur

Amerika kıtasının keşfedilmesi ile birlikte Avrupa, adeta yeni bir boyuta geçiş yapmıştır. Avrupa, o dönemde savaşlar ile boğuşuyor, dini yozlaştırmış kişilerin insanlık dışı uygulamaları altında eziliyorlardı. Din kavramı, o dönemlerde Avrupa için büyük bir sorun halindeydi. Kilise, insanlara onlara cennetten arsa sattığını söyleyerek onlardan para toplayacak kadar ileri gitmişti. Dini kurumlar ve görevliler, zenginlik ve refah içerisindeyken halk sefalet içerisindeydi.

Böyle bir durum içerisinde keşfedilen Amerika, sömürülmeye başlayınca Avrupa’ya sonsuz zenginlikler getirilmiştir. İngiltere, Amerika’da hızlıca koloniler kurmaya başlamış ve buraları vergiye bağlamıştır. Bu koloniler, yıllar boyunca İngiltere kralı tarafından sömürülmüş ve buradan İngiltere’ye çok önemli ekonomik kazançlar getirilmiştir.

Amerika’da, zaman içerisinde bölgeye birçok göçmenin gelmesi ile birlikte yeni bir Amerikan kimliği oluşmuştur. Bu kimliği benimseyen Amerikan halkı, zaman içerisinde İngiltere’nin onlara sadece bir ayak bağı olduğunu ve kendilerinin İngiltere’nin uzantısı değil, yeni bir millet olduklarını iddia etmişlerdir. Bu anlayış, zaman içerisinde birçok Amerikalı tarafından benimsenmiştir. Bu şekilde de, burada yeni bir devlet kurma ihtiyacının olduğu ortaya çıkmıştır.

İngiltere kralı ise o dönemde çeşitli ekonomik ve sosyal sıkıntılarla uğraştığı için Amerika kolonileriyle yeterince ilgilenememiştir. Amerikan halkı, isyanın başlangıcı olarak İngiltere’ye ait bir ticaret gemisini yağmalamış, içerisinde bulunan kargoyu denize dökmüştür. Bunun sonrasında ise yayımlanan bildirge ile artık Amerika’da, yönetimi halkın kendi kendisini yönetme esasına dayalı olan yeni Amerika Birleşik Devletleri’nin kurulduğunu duyurmuşlardır.

Amerikan Devrimi Nasıl Olmuştur Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.