Anaokulu Öğretmenliği Bölümü

Anaokulu öğretmeni olmak isteyen üniversite adayları üniversitelerin 4 yıllık “Okul öncesi ve çocuk gelişimi” lisans bölümünü tercih etmek durumundadırlar. Belirttiğimiz gibi 4 yıl süren bu fakülteleri bitiren mezunlar anaokulu öğretmeni olmaktadır.

Anaokulu öğretmenliği bölümünün temel amacı; meslek liselerinde ve okul öncesi eğitim veren kurumlarda çalışabilecek okul öncesi ve çocuk gelişimi öğretmenleri yetiştirmektir.

Anaokulu öğretmenliği bölümü 2000 yılında yapılan Öğrenci Seçme Sınavından (ÖSS) sonra sözel puan türü ile öğrenci almaya başlamıştır. Yani artık bu bölümü okumak isteyen adaylar sınavların sözel bölümlerinde daha fazla başarı sağlamak durumundadırlar.

Okul öncesi ve çocuk gelişimi lisans programını bitiren mezunlara “Anaokulu öğretmeni” unvanı verilmektedir. Bu bölümü bitiren mezunlar da isterlerse meslek liselerinde bulunan çocuk gelişimi bölümlerinde öğretmen olarak çalışabilirler isterlerse de okul öncesi eğitim veren anaokullarında ya da kreşlerde öğretmenlik yapabilirler. Ayrıca bu bölüm mezunları uygun koşulları sağladıklarında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak özel kreş açabilirler.

Anaokulu öğretmeni olmak isteyen adaylar öncelikle çocuklarla uğraşmayı, onlarla oyun oynamayı seven kişiler olmalıdırlar. Ayrıca bu kişiler her şeyden önce bu çocukları kendi çocukları gibi görüp onların sorunlarını kendi sorunları gibi görüp ihtiyaçlarına karşılık verebilmelidirler. Bu özellikleri taşıyan adaylar puanları tuttuğu takdirde bu lisans programını seçerek 4 yıl okuyabilirler. Ayrıca bu bölüm mezunları yüksek lisans yaptıkları takdirde üniversitelerde de öğretim görevlisi olarak çalışabilirler.

Anaokulu Öğretmenliği Bölümü Hakkında Bilgi Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

4 Yorum Yapılmış, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

 1. büşra

  ortaöğretim mezunuyum şuan üniversite okuyorum çocuk gelişimi orta öğretim tercih yapabilecek mi tercih robotunda yoktu puanlar?

  Cevap Yaz
 2. Gülşen

  Mrb ortaöğretim kpssden 61 aldım sizce bir yere girermiiym teşekkürler

  Cevap Yaz
 3. Cennet

  Ben kpssden 60 aldım ve çocuk gelişimi mezunuyum çukurova üniversitesi çocuk gelişimi okuyorum bizlerin atanan bilmesi için ne yapmalıyız

  Cevap Yaz
 4. Ogren

  Çocuk gelişimi ve ana okulu öğretmenliği uzaktan eğitim verecek mi ?

  Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.