Anti Kahraman Nedir

Eski zamanlarda insanlara birşeyler anlatılmak istendiği, eğlendirilmek istediği zaman insanlar bunu yazıya dökerek yaparlardı. Ancak günümüzde gelişen imkanlar sayesinde film, tiyatro gibi alanlar ile de edebi eserleri anlatmak mümkün olabilmektedir. Günümüzde Türk halkı da edebi eserleri incelemekten daha çok sinemaya gitmeyi sevmektedir. Sinemada, izlenen her film insana bir mesaj vermektedir. Bu mesaj, filmde genellikle kahraman aracılığıyla verilmektedir.

Günümüzde gösterime giren birçok film, aslında eski dönemde edebi bir eser şeklinde ortaya çıkmış olan eserlerden uyarlanmaktadır. Her eserde olduğu gibi her filmde de bir kahraman bulunur. Bu kahramanlardan bir tanesi olan anti kahraman, kahramandan biraz daha farklıdır. Anti kahraman, edebi eser ya da film boyunca insanlık ve insanlığın iyiliği, mutluluğu adına uğraşır durur. Ancak sonunda, zarar göreceğinin ve yok olacağının bilincindedir. Ancak bu düşünce, onu yolundan yıldırmaya yetmez ve anti kahraman, sonunu bile bile inandığı yoldan kendisini ayırmaz.

Aslında bizler de bu kavram için Türkçede bir deyim kullanıyoruz. ”Sonunu düşünen, kahraman olamaz”. Anti kahramanlar da bu düşünceyi benimsemiş olsalar gerek, çünkü sonlarının ne olacağından emin olsalar da doğru bildikleri yoldan asla vazgeçmezler. Bu kahramanlar, toplumda bazı yüce duyguların unutulmadığını, iyi insanların etrafta hala var olduğunu gösterir ve onlara güç verirler. Anti kahramanlar her zaman dürüstlerdir ve adaleti dünya üzerinde yaymak, kötülük yapanları cezalandırmak için varlardır.

Anti Kahraman Nedir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir