Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir Tanıtımı Hakkında Bilgi

Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü Tanıtımı ve Amaçları Nedir?

Bölümün amacı, Arap Dili ve Edebiyatını kültür tarihini öğreterek Arap dünyasının tarihi, edebiyatı v kültürü hakkında gerekli bilgiye sahip, bu konuları yazılı veya sözlü kişilere aktarabilecek yetkin dil uzmanları yetiştirmektir. Bu bölüm ayrıca, Arap dünyasının edebi, ekonomik, siyasi ve toplumsal gelişmelerini araştırmak ve aktarmak içindir.

Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü İş Olanakları ve Geleceği

İş olanakları olarak, TRT, diyanet işleri bakanlığı, bakanlıkların ilgili bölümleri, dış ticaret, lojistik, hava yolu ulaştırma şirketleri, elçilik konsolosluk ve Milli Eğitim bakanlığına bağlı okullarda öğretmen olarak görev alabilirler. Bu birimden mezun olanlar, Arap ülkeleri ile ticarette bulunan bankalarda, ticari işletmelerde ve üniversitelerin araştırma merkezlerinde de çalışabilirler.

Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

Bu bölümden mezun olan kişiler iş bulma endişesi yoktur. En kötü öğretmen olarak vazifeye başlayarak 1600 TL civarında bir maaş alabilirsiniz. İlgili bakanlıklarda çalışarak devlet memuru maaşı alabilirsiniz. Yaklaşık 2 bin TL civarı bir ücret alırsınız. Özel şirketlerde tercüman olarak görev alıp ayda 2 bin ila 5 bin TL arası bir maaş alabilirsiniz. Arap ülkelerine ticareti olan şirketlerde çalışabilir ve aylık geliriniz yine 2 bin ila 5 bin TL arası olur. Elçiliklerde veya konsolosluklarda çalışabilir ve minimum 2200 TL maaş alabilirsiniz. Üniversitelerin araştırma merkezlerinde görev alarak aylık kazancınız minimum 3 bin TL olabilir. Özel dersler vererek de ek gelir elde edebilirsiniz. Öğrenci sayınıza göre kazanacağınız para değişiklik gösterebilir.

Arap Dili ve Edebiyatı Bölümünü Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir