Arıcılık Bölümü Nedir

Arıcılık bölümü temel amacı; bal ve arı ürünlerinin üretimi, bu ürünlerin muhafaza edilmesi, ürünlerin pazarlanarak satışa sunulması ve arı ürünlerinin üretim teknolojisinde çalışmak üzere ara insan gücü yetiştirmektir. Arıcılık bölümünü bitiren arıcılık teknikerleri Orman, Tarım ve Köy İşleri Bakanlıklarına bağlı olan Zirai Araştırma Enstitülerinde, arıcılık istasyonlarında, çiftçi eğitim şubelerinde çalışabilirler ayrıca arıcılık teknikerleri özel sektörde bulunan arı yetiştirme birimlerinde çalışarak istekleri doğrultusunda da kendi arıcılık işletmelerini kurabilmektedirler.

Arıcılık bölümü programında okuyan öğrencilere zirai botanik, analitik kimya, zooloji ve arının zoolijideki yeri, arı ekolojisi, bal ve bal teknolojisi, balmumu, polen, arısütü, propil üretimi, işleme ve muhafaza yöntemleri, bilgisayar ve programlama gibi dersler verilmektedir.

Arıcılık bölümü programı okumak isteyen adayların öncelikle biyoloji, zooloji gibi derslerde başarılı olması ve bu kişilerin açık alanlarda çalışmayı sevmeyi beklenmektedir.

Arıcılık bölümü bitiren mezunlara “Arıcılık teknikeri” unvanı verilmektedir. 2 yıllık önlisans programı olan arıcılık bölümünden mezun olan arıcılık teknikerleri ziraat mühendislerinin kontrolü altında çalışırken aynı zamanda yine ziraat mühendislerinin denetimi altında arıların bakımı, arıların ırklarının geliştirilmesi; bal, balmumu, polen, arı sütü ürünlerinin üretilmesi ve bu ürünlerin pazarlamasının yapılması gibi işleri üstlenir.

Arı teknikerleri; Orman Tarım ve Köyişleri Bakanlıklarına bağlı olarak faaliyet gösteren Zirai Araştırma Endüstrilerinin arıcılık alanlarında, arıcılık istasyonlarında, çiftçi eğitim merkezlerinde görev yapabilirler. Ayrıca bu teknikerler özel sektörde bulunan ve arıcılık faaliyetleri sürdüren kuruluşlarda da iş imkanı bulabilirler.

Arıcılık Bölümü Hakkındaki Sorularınızı Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.