Arkeoloji Bölümü Nedir Tanıtımı Hakkında Bilgi

Arkeoloji Bölümü Tanıtımı ve Amaçları Nedir?

Eski dönemlerde yaşayan toplumlardan ve kültürlerden kalan maddi kalıntıların incelenmesi nereye ait ve hangi döneme ait olduğunu inceleyen bir bilimdir. Maddi kalıntıların insan eli ve insan düşüncesi ile yapılmış olan sanat yapıtları veya çok eski bir döneme ait yapıtlar kastedilir. Arkeoloji diğer tüm bilim dallarının başında gelmektedir. Arkeoloji bölümünün temel amacı geçmiş kültürleri ve sanatları canlandırmak ve ilk çağ insanının düşünceleriyle oluşturduğu yapıtların günümüzdeki insanlara tanıtabilmek ve onu anlamalarına yardımcı olabilmektir. Bu yüzden eski kalıntıları bulup ortaya çıkarır ve onu iyi bir şekilde yorumlayarak insanları aydınlatırlar.

Arkeoloji Bölümü İş Olanakları ve Geleceği

Arkeoloji bölümü, ülkemizde çok dikkate alınması gereken bir bölüm olduğu halde yeteri kadar tutulmuyor. Bu bölümü okuyan yüzlerce kişi olmasına rağmen okuduktan sonra kendi dallarında işe başlayan mezun sayısı azdır. KPSS atamalarında 10 – 15 kişi alınmaktadır.

Arkeoloji Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

KPSS’den yeteri kadar puan alıp başarılı olan arkeoloji mezunları genellikle kültür ve turizm bakanlığının yanında işe başlarlar. Lisansüstü eğitimini tamamlayan arkeoloji mezunları üniversitelerde öğretmen olarak göreve başlayabilirler. Mezun olanlar belediyelerde, büyük inşaat firmalarında ve müzelerde de çalışma imkânına sahiptir. Kendilerini zamanla iyi bir şekilde yetiştirmiş ve yabancı dili iyi olan arkeoloji bölümü mezunları turist rehberi olarak işe başlayabilirler. Arkeologların çalışma süresine ve çalışma mekânına bağlı olarak maaşları artabilir veya azalabilir. Uzak yerlere giden arkeologlar daha fazla maaş alabilme ihtimali yüksektir. İşe yeni başlayan bir arkeoloğun 2000 – 2500 TL arası maaşları vardır. Eğer arkeolog kazı başkanlığı yapıyorsa maaşı 3000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Arkeoloji Bölümü Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.