Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü

Üniversite sınavları olan Yükseköğrenime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) için üniversite adayları gün saymaya başladı. Bu dönemlerde adaylar sıkı sıkı ders çalışırken aynı zamanda bölümleri de araştırmaya başladılar. Bizler de bu yazımızda siz üniversite adaylarımız için arkeoloji ve sanat tarihi bölümü hakkında bilgiler derledik.

Arkeoloji bölümü tarih biliminin alt dalıdır ve bir kazı bilimi olan arkeoloji yaptığı kazı çalışmaları sonucunda meydana çıkardığı tarihi buluntular sayesinde tarih bilimine ışık tutar ve tarihi çağlarda yaşamış olan insanlar ve medeniyetler hakkında gün yüzüne çıkmamış bilgiler sunar. Bu açıdan bakıldığında arkeoloji bilimi oldukça önemli bir bölümdür.

Arkeoloji ve sanat tarihi bölümü temel amacı; ülkemizde bulunan dünyada üretilen sanat eserlerinin kronolojik olarak gelişmesinde ve yöresel doğrultuda incelemeye alınarak, kültür ve medeniyetleri konu alarak, kültür ve medeniyetler konusunda eğitim verilerek aktif olarak araştırmalar yapacak tecrübeli ve bilgili kişiler yetiştirmektir.

Arkeoloji ve sanat tarihi bölümü mezunlarının en aktif olarak çalıştıkları alanlar müzelerdir. Müzelerin yanı sıra bu mezunlar Maden Tetkik Arama (MTA)’da, Kültür Bakanlığı ve bu bakanlığa bağlı olan kurum ve kuruluşlarda istihdam edilmektedir.

Bu bölüm tarih biliminin aydınlatılması, eski uygarlık ve medeniyetlerin gün ışığına çıkması açısından son derece önemlidir. Günümüzde ülkemizde tarihi araştırmaların artması ile birlikte bu bölüm mezunlarına olan ihtiyaç da git gie artmaktadır.

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Hakkında Bilgi Verdiğimiz Yazımız İçin Yorum ve Fikirlerinizi Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.