Aşçılık Bölümü Nedir Tanıtımı Hakkında Bilgi

Aşçılık Bölümü Tanıtımı ve Amaçları Nedir?

Aşçılık, besinlerin çeşitli yöntemlerle yemeye hazır durumuna getirilmesine denir. Aşçılığın en temel yöntemi pişirmedir. Aşçılık programının amacı ise toplu yemek yenilmekte olan mekânlarda yiyecek hazırlama ve mutfak yönetim alanlarında çalışacak elemanları yetiştirmektir.

Aşçılık Bölümü İş Olanakları ve Geleceği

Günümüzde aşçılar çok değişik kuruluş ve firma mutfaklarında görev yapabilmektedirler.

Okul mutfağı, hastane mutfakları, işyeri mutfağı, ordu mutfağı, uçak mutfağı, restoren mutfağı, fabrika mutfağı, gemi mutfağı, tren mutfağı ve otel mutfağı gibi yerlerde görev yapabilmektedirler. Gelecek için en önemli plan bu konuda ilerlemektir. Aşçılar çalıştığı işyerlerinde özellikle turistlik mutfaklarda soğukçu, ızgaracı, sıcakcı, pastacı gibi alanlarda uzmanlaşabilir. Örneğin lüks bir otelde çalışan biri ortalama 7 – 8 bin lira maaş alırken, küçük bir kurumda çalışan biri sadece asgari ücret kadar maaş alabilmektedir. Bu iş kendini zamanla geliştirmeye, tecrübeye ve birazda şansa bakıyor.

 

Aşçılık Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

Aşçılık programından mezun olanlara Aşçılık Meslek Erbabı unvanı alırlar. Aşçılar çalıştıkları kurumun mutfağından yemek listesi hazırlama, gereken malzemenin alınmasını, alet araç ve gereçlerin bakımını ve hazırlanacak yiyeceklerin belli bir plana göre yapımı için diğer elemanları görevlendirme gibi işleri yürütür. Hazırlanan yiyeceklerin sunulmadan önce kalitesini denetler ve zevke uygun bir şekilde sunulması için gerekenleri yapar. Eğer lüks bir otelde şef aşçı iseniz, sürekli çalışmak zorunda kalmaksınız. Çünkü altınızda çalışan elemanlara bu konu hakkında bilgiler verebilirsiniz. Siz sadece yemeğin sunulmadan önce son kontrol ve hazırlığını yaparak işi tamamlayabilirsiniz. Bilgi ve tecrübeniz maaşınızın artmasına veya azalmasını gösterecektir. Ortalama maaş 3200 – 9500 TL arasında bir rakam alabilirsiniz.

 

Aşçılık Bölümü Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir