Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Nedir Tanıtımı Hakkında Bilgi

Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Tanıtımı ve Amaçları Nedir?

Bu bölümün amacı, güneş sistemi, yıldızlar, galaksiler ve uzayın derinlerindeki cisimlerinin hareketlerini, faaliyetlerini ve parlaklarını inceleyecek araştıracak nitelikli uzman kişiler yetiştirmektir. Bu bölümü bitirenler astronom unvanı adını alırlar.

Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü İş Olanakları ve Geleceği

Bölümü bitirdikten sonra lisans eğitimini tamamlayarak, üniversitelerde öğretim görevlisi olarak görev alabilirler. Ayrıca gözlem yapan üniversitelerde çalışabilirler. Bu bölümden mezun olduktan sonra gözlem evlerinde, meteorolojide ve diyanet işleri bakanlığında namaz vakitlerinin hesaplanması ve hicri takvime göre ayarlanması üzere çalışabilirler. Bu bölümden mezun olan bireyler kendi bölümleri hakkında iş bulma konusunda biraz zorlansalar da bölümden öğrendikleri matematik ve bilgisayar bilgileri çok yüksek olacakları için bu konularla ilgili farklı işlerde de çalışabilirler.

Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

Yüksek lisans eğitimi yaptıktan sonra üniversitelerde öğretim görevlisi olarak ayılık maaşınız 4 bin TL veya üzeri olacaktır. Üniversitelerinde gözlem evleri bulunmaktadır. Buralarda çalışarak ayda 2500-3500 TL arası bir rakam alabilirsiniz. Diyanet işleri bakanlığında çalışmak isterseniz devlet memuru olarak nitelendirilip, devlet memuru olarak maaş alacaksınız. Buda yaklaşık 2 bin TL civarında olacaktır. Gözlem evlerinde çalışarak aylık 2 bin ila 3 bin TL arası bir ücret alabilirsiniz. Meteorolojide çalışacaksanız eğer alacağınız ücret ise hemen hemen aynı olacaktır. Bu konularda iş bulamazsanız eğer bilgisayar bilginiz yüksek olacağı için ilgili kurum ve şirketlerde çalışabilir, ayda 3 bin TL’ye kadar bir para kazanabilirsiniz.

Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünü Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir