Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü

Astronomi ve uzay bilimleri bölümü programında evrendeki maddeler olan güneşin, yıldızların, galaksilerin ve benzeri maddelerin niteliklerini, niceliklerini, sergiledikleri hareketlerini ve konumlarını inceleyen eğitimler verilerek araştırma çalışmaları yapılmaktadır. Bu bölümü okuyan mezunlar lise kurumlarında matematik, fizik ya da astronomi öğretmenliği yapabilirler. Ayrıca Meteoroloji Müdürlüğüne bağlı olan gözlem istasyonlarında, rasathanelerde, çeşitli kurumlarda bilgisayar programcısı olarak istihdam edilebilirler.

Astronomi ve uzay bilimleri bölümü programının temel amacı; evrendeki maddelerin niteliklerini, niceliklerini, hareketlerini ve evrende bulundukları konumları inceleyerek bu maddeler üzerinde araştırmalar yapan eğitimli kişiler yetiştirmektir.

Fen fakültelerinde bulunan 4 yıllık astronomi ve uzay bilimleri bölümü okuyan öğrencilere en fazla temel matematik ve fizik dersleri verilmektedir. Bu derslerin yanı sıra ayrıca öğrenciler genel astronomi, astronomik aletler, astronomi tarihi, istatistik astronomi, astrofizik, güneş fiziği, gök mekaniği, küresel astronomi, radyo astronomi dersleri verilmektedir. Ayrıca öğrencilere rasathanelerde uygulamalı dersler de verilmektedir.

Astronomi ve uzay bilimleri bölümü programını okumak isteyen adaylar öncelikle akademik yeteneğe sahip olmalıdırlar. Akademik yetenek ile birlikte bu kişiler bu bilim dalına ilgili, sabırlı ve gözlem yeteneği fazla olan kişiler olmalıdır.

 

 

Astronomi ve uzak bilimi bölümü okuyan mezunları; liselerde ya da dershanelerde matematik, fizik, astronomi öğretmenliği yapabilirler. Ayrıca üstün başarı sağlayan öğrenciler yüksek lisans ve doktora yaparak üniversitelerde araştırma görevlisi olarak çalışabilirler.

Ayrıca bu bölüm mezunları Meteoroloji Genel Müdürlüğü adı altında faaliyet gösteren gözlem istasyonlarında, rasathanelerde ve gözlem evlerinde istihdam edilmektedirler.

Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Hakkında Bilgi Verdiğimiz Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.