Atatürk 1905 Yılında Hangi Orduya Katılmıştır

1888 yılında bugünün Yunanistan ülkesinin Selanik kentinde dünyaya gelen Mustafa Kemal, gençliği boyunca sürekli olarak asker olmak istemiştir. Onun yaşadığı dönemlerde Osmanlı ordusunda önemli bir asker olabilmek, insanın sahip olabileceği en iyi mesleklerden bir tanesiydi. Mustafa Kemal de bunun farkında olduğundan ve ayrıca askerlik mesleğini de sevdiğinden dolayı gençliğinden itibaren bu konuda eğitim almaya başlamış ve en nihayetinde okuduğu askeri liseyi ve Harp Akademisini iyi derecelerle bitirmiş ve başarılı bir asker olmuştur.

Mustafa Kemal, henüz genç yaştayken 1905 yılında Harp Akademisini bitirmiş ve asker olmak üzere orduya başvurmuştur. Başvurusunun ardından ise yeni asker olacak olan Mustafa Kemal’in ilk görev yapacağı yer, askeriye tarafından belirlenmiştir. Başvurusu üzerine Mustafa Kemal, Suriye’de bulunan Şam şehrine gönderilmiştir. Atatürk, burada uzun süre görev yapmış ve askerliğinin ilk yıllarında farklı deneyimler elde etme şansı yakalamış, askerlik mesleğinde kendisini geliştirmiştir.

Bununla birlikte Mustafa Kemal, burada bulunduğu yıllarda Arap milletiyle ilgili de bazı çıkarımlarda bulunmuştur. Mustafa Kemal’e göre buradaki Arap milletleri, dış güçlerden de etkilenerek Osmanlıdan ayrılma yanlısı hayat yaşamaya başlamışlardır. Bu noktada Mustafa Kemal, olası bir harp durumunda Arapların Osmanlı yanında savaşmayacağını anlamış ve gelecekteki çalışmalarını da bu düşüncesi üzerinden yürütmüştür. Nitekim Araplar, I. Dünya Savaşı sırasında İngilizlerden de destek alarak Osmanlıya ve Osmanlı askeri güçlerine çok büyük kayıplar verdirmişlerdir.

Atatürk 1905 Yılında Hangi Orduya Katılmıştır Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.