Bağcılık Bölümü Hakkında Bilgiler

Bağcılık bölümünde kaliteli üzüm yetiştirme, üzümden şarap ve üzüm üretimi gibi alanlarında çalışacak olan insan gücü yetiştirilir. 2 yıllık eğitim veren ve önlisans programı olan bağcılık bölümünü bitiren teknikerler kamu kurum ve kuruluşlarında ya da özel sektörde bulunan bağlarda ve şaraphanelerde çalışabilirler.

Bağcılık bölümü programının temel hedefi; kaliteli üzüm yetiştirmek, üzümden şarap ve sirke yetiştirmek, ürünlerin üretimi konularında çalışmak için nitelikli elemanlar yetiştirmektir.

Bağcılık bölümü dersleri: Bağcılık programı okuyan öğrencilere zirai botanik, zirai meteoroloji, bağ hastalıkları, asmanın tanımı, toprak bilgisi, bağlarda yabani otlar, şarap ve şıra teknolojisi ve bilgisayar dersleri verilmektedir.

Bağcılık bölümü okumak isteyen adayların öncelikle biyoloji dersinde üstün bir başarı sağlaması gerekirken aynı zamanda botanik bilimine ilgili olmalı ve açık alanlarda çalışmaktan hoşnut olmalıdırlar.

Bağcılık bölümü programını bitiren mezunlara “Bağcılık Teknikeri” unvanı verilmektedir. Bağcılık teknikerleri kaliteli üzümler yetiştirilmesinde, asmaların aşılanmasında, toprağın gübrelenmesinde, asmaların zararlı haşerelerden korunmasında, üzümlerin kurutulmasında ve üzümlerin işlenerek şarap, sirke ya da benzeri ürünlerin üretilmesinde çalışırlar. Ayrıca bağcılık teknikerleri ziraat mühendislerinin gözetimi ve denetimi altında çalışarak ziraat mühendislerine yardımcılık yaparlar.

Bağcılık teknikerleri, kamuda bu alanlarla ilgili faaliyet gösteren kamu kurum ve kuruluşlarında ve özel sektörde faaliyet gösteren bağlarda ve şaraphanelerde istihdam edilebilmektedirler.

Bağcılık Bölümü Dersleri Hakkındaki Yazımız İçin Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.