Bağışıklık Nedir Çeşitleri Nelerdir

Dünya, üzerinde yaşayan bin bir çeşit canlıya hayat veren bir yerdir. Bizler, çevremize baktığımızda bizlerle birlikte yaşayan onlarca canlı görebilmekteyiz. Bunun dışında, gözümüzün göremediği ve kulağımızın duymadığı canlılar da dünya üzerinde yaşam sürdürmektedirler. Günlük hayatımızda başımıza gelen hastalıkların da sebebi, bu göremediğimiz canlılardır. Bakteri, mikrop ve virüsler, bizler göremesekte çeşitli şekillerde dolaşımımıza girebilir ve dikkat edilmediği takdirde önemli hastalıklara yol açabilir.

Bağışıklık, bizlerin vücudunun bu zararlılara karşı kurduğu savunma sistemine verilen isimdir. Vücudumuz, tıpkı bir kale gibi dışarıdan gelen saldırılara karşı kendini savunmaya ve mikropları öldürmeye programlanmıştır. Bu programlanmaya bağışıklık sistemi adı da verilmektedir. Sağlıklı ve kuvvetli bir bağışıklık sistemi, verdiğimiz örnekteki gibi kalenin surlarının güçlü olması anlamına gelmektedir. Böyle bir durum içerisinde ise vücudumuza zararlı bakterilerin girip etki etmesi zor olacaktır. Bağışıklık sisteminin güçlü olması, düzenli beslenme ve egzersiz ile mümkün olabilmektedir.

Bağışıklık çeşitlerinden aktif bağışıklık, vücudun dışarıdan gelen tehlikelere karşı zaman içerisinde kendi kendisine kurduğu savunma mekanizmasına verilen addır. Vücudumuz, her gün yüzbinlerce mikrobu içerisine alır. Zaman içerisinde bu mikroplar vücut tarafından tanınır ve vücut, aktif bağışıklık sistemini devreye sokarak bu zararlılar ile mücadele etmesini bilir. Aktif bağışıklığın kuvvetli olmasındaki en önemli faktör, sağlıklı bir genetiktir.

Pasif bağışıklık ise dışarıdan alınan takviyelerle oluşturulan bağışıklık sistemidir. Aşı, pasif bağışıklığa iyi bir örnektir. Hastaneye gittiğimizde bir hastalığın mikrobunun etkisiz hale getirilmiş versiyonu, vücudumuza enjekte edilir. Bu sayede vücut, bu mikrobu tanır ve ona karşı savunma mekanizması üretir.

Bağışıklık Nedir Çeşitleri Nelerdir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.