Bankacılık ve Finans Bölümü Nedir

Lise kurumlarından mezun olup üniversiteye yerleşmek için sınavlara hazırlanan üniversite adayları için sınava sayılı günler kaldı. Üniversite adayları önce Yükseköğrenime Geçiş Sınavı (YGS) ardından kısa bir süre sonra ise Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) olmak üzere iki kademede sınava girecekler. Hal böyle olunca da adaylar sona yaklaştıkça daha da heyecan ve stres yapmaya başladılar.

Çalışmalarına daha da hız veren üniversite adayları hem eksiklerini tamamlarken bir taraftan da üniversite bölümlerini araştırmaya başladılar. Bizler de bu yazımızda siz üniversite adaylarına yardımcı olabilmek için bankacılık ve finans bölümü hakkında bilgiler derledik.

Bankacılık ve finans bölümünün temelinde bankaların finansal yönetimlerinde kullanılan temel kavramlar ve teknikler yer almaktadır.

Bankacılık ve Finans Bölümü Dersleri; Bu bölümü okuyacak olan öğrencilere matematik ve ekonomi gibi temel derslerin yanı sıra finansal tablolar, finansal analiz sonuçları, finansal planlama ve denetimi, faiz hesapları, paranın zaman değeri, yatırım karları, kar dağıtım kararları, çalışma sermayesinin yönetimi, uzun süreli finanslama ve sermaye piyasaları gibi derslerin eğitimi verilmektedir.

Bu bölümü okumak isteyen adayların matematik ve ekonomiye oldukça fazla ilgisi olmalıdır. Ayrıca bu mezunların insanlarla ilişkilerinde olumlu olması ve iş birliği kurarak çalışmayı sevmesi de bu adaylar da en çok aranan özelliklerdir.

Bankacılık ve finans bölümü iş bulma olanakları oldukça fazladır. Bu kişiler bankalarda gerek veznelerde gerekse müşteri temsilcileri olarak görev alabilirler. Hatta yükselme sınavlarına giren kişiler yöneticiliğe kadar yükselebilmektedirler.

Bankacılık ve Finans Bölümü Hakkında Bilgi Verdiğimiz Yazımız Hakkındaki Yorum ve Fikirlerinizi Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.