Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Nedir Tanıtımı Hakkında Bilgi

Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Tanıtımı ve Amaçları Nedir?

Bankacılık ve sigortacılık bölümünün amacı, bankaların çeşitli bölümlerinde çalışacak ve yardımcı olacak insan gücünü yetiştirmektir. Bankacılık bölümünden mezun olan öğrenciler, özel sektörlerde veya devlet kamusuna ait bankalarda memur olarak görev alabilirler. Mezunlar devletin kamu sektöründe ve özel sektörde banka müfettişi, müşteri temsilcisi gibi unvanlarla görev alabilir ve bankanın çeşitli işlemlerini yürütürler.

Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü İş Olanakları ve Geleceği

Bankacılık ve sigortacılık bölümünde okumak isteyenlerin matematik hesapları iyi olmalıdır. Başkaları ile iyi iletişim kurabilen, dikkatli kişiler olmaları gerekir. Bankacılık ve sigortacılık bölümü mezunları, bürolarda, bankalarda, sigorta şirketlerinde ve diğer finansal kuruluşlarda iş bulma imkânına sahiptir. Bankacılık ve sigortacılık bölümünden mezun olanlar özel sektör ve devlet kamusunda çeşitli birimlerde çalışma imkânına sahiptir. Stajlarını tamamladıktan sonra ise kendi adlarına özel muhasebe büroları açabilmektedirler.

Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

Bankacılık ve sigortacılık bölümü bitiren öğrencilere lisans diploması verilir. Banka şubelerinde gişe görevlisi olarak çalışanlar 1500 TL maaş alırlar. Diğer yandan uzman yardımcı gibi pozisyonlarda bulunan banka çalışanlarının maaşları ise ortalama 2500 TL olarak başlamaktadır. Bankacılık şube müdürlerinin maaşı 7000 TL civarında, yüksek şube müdürü maaşı ise 17000 TL civarında, bölge koordinatörlerinin maaşı ise 20000 TL civarındadır. İşe yeni başlayan personeller ise ortalama 1000 TL ile işe başlarlar sonrasında yetenek ve başarılarına göre bu maaşlarda artış gösterilebilir. Bankacılık ve Sigortacılık önlisans bölümünden mezun olan öğrenciler eğitimlerini üst düzey eğitime taşıyabilmek için ilgili lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.