Basın Yayın Bölümü Nedir Tanıtımı Hakkında Bilgi

Basın Yayın Bölümü Tanıtımı ve Amaçları Nedir?

Yazılı basında, haberin kaynağı olan basım ve yayın aşamasına kadar yapılan işlemlere ilişkin temel bilgi ve beceri tecrübesi edinmiş nitelikli eleman yetiştirmek ve bu alanda araştırma yapmak amacı ile eğitim vermekte olan bir bölümdür. Basın yayın bölümü, radyo, televizyon, halkla ilişkiler, sinema, basın, reklamcılık ve turizm gibi kitlelere yönelik alanlar da eleman yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Bu amaç ile siyasal, toplumsal ve ekonomik olayları daha çabuk kavramayı sağlayacak biçimde çok yönlü kültür, uzman ve teknik bilgileri verecek Türkiye’nin yaşamına ilişkin bütün konularda eğitim ve araştırma yapmaktadır.

Basın Yayın Bölümünün İş Olanakları ve Geleceği

Bu bölümden mezun olan kişiler televizyon ekranlarında görmeye alıştığımız yayın ve basın kuruluşlarına ait merkez ve haber bürolarında Muhabir veya sunucu olarak iş sahibi olabilirler. Yayın ve basın mezunları matbaa, basın işletmeciliği, televizyon ve radyo haber programcılığının yanı sıra yayımcılık gibi alanlarda da çalışmalar yapabilmektedirler. Günümüzde gelişen teknoloji ile beraber kitle iletişim araçlarının da büyük gelişim göstermiş olması bu alana olan ilgiyi ve ihtiyacı her geçen gün daha da arttırmaktadır.

Basın Yayın Bölümünün Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

Basın yayın Bölümü mezunları kendi istekleri doğrultusunda KPSS sınavlarına giriş yaparak devlette memur olarak çalışabilir ya da kendi alanları ile ilgili kendi işlerini kurabilirler. Basın ve Yayın bölümünden mezun olmuş kişiler eğer bir devlet kurumunda çalışırlar ise 2000 TL civarında maaş alabilirler. Özel kurum ve kuruluşlar da çalışanlar ise çalıştıkları kuruluşlarca belirlenmiş olan maaşları almaktadırlar.

Basın Yayın Bölümünün Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

 

 

 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.