Basın Yayın Bölümü Nedir

Basın ve yayın bölümü; yazılı basın alanında haberin kaynağından alınıp basım ve yayın basamağına kadar yapılan tüm işlemlere yönelik temel bilgiler, beceriler doğrultusunda nitelikli ve bu alanda uzman olacak öğrenciler yetiştiren bir programdır.

Basın Yayın Bölümü Çalışma Alanları; Basın yayın bölümü programını bitiren mezunlara “Muhabir” unvanı verilmektedir. Muhabirler, bir çok basın ve yayın kuruluşlarında bulunan merkezlerde ve haber bürolarında çalışabilirler. Ayrıca bu bölüm mezunları istedikleri takdirde matbaacılık, basın işletmeciliği, basında pazarlama, Radyo-TV haber programcılığı ve yayımcılığı gibi alanlarda da görev alabilirler. Üniversitede akademik kariyer yapmak isteyen mezunlar Radyo-TV, haber programcılığı ve yayımcılığı alanlarında medya da yer alabilirler. Bu iş olanaklarının yanı sıra bu bölüm mezunları isterler ise kendi iş yerlerini açabilirler.

Ancak şu belirtilmelidir ki; bu bölüm mezunları ne kadar deneyim sahibi olurlar ise kazanç durumları o kadar iyi ve çalışma koşulları da o kadar rahat olacaktır. Yani deneyim süresinin artması ile kazancın artması doğru orantılıdır diyebiliriz.

Her geçen gün günlük hayatımızda kitle iletişim araçlarının daha da önemli bir yer edinmesi ile birlikte bu meslek de her geçen gün daha da gerekli hale gelmektedir ve bu bölüm mezunları aranan iş gücü olmaya başlamıştır.

Basın yayın bölümü okumak isteyen adaylar öncelikle okumaya ve incelemeye son derece meraklı ve istekli olmalıdırlar. Ayrıca bu kişilerin iletişim becerilerinin kuvvetli olması, girişken olmaları ve düşüncelerini anlaşılır bir şekilde aktarıyor olmaları da diğer aranan özelliklerdir.

Basın Yayın Bölümü Hakkında Bilgi Verdiğimiz Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.