Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü

Beden eğitimi ve spor programının temel amacı; İnsanların fizyolojik ve psikolojik açıdan spor vasıtası ile en yüksek verime ulaşmalarını sağlamaktır. Yani beden eğitimi ve spor öğretmenliği bölümü öğrencilere fizyolojik ve psikolojik açıdan verimlerini en yüksek bir şekilde kullanabilmelerini amaçlayarak kapasitelerini geliştiren teknikleri öğreten ve uygulatan sporcular yetiştirecek öğretmenler yetiştirmektedir.

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Dersleri; Bu bölüm 4 yıllık bir lisans programıdır. Bu programda okuyacak olan öğrencilere spor biyolojisi ve uygulamalı fizyoloji, fonksiyonel anatomi ve kineziyoloji, ilkyardım ilkeleri, spor psikolojisi, egzersiz fizyolojisi, psikososyal açıdan gibi meslek dersleri verilmektedir.

Bu Bölüm İçin Gerekli Özellikler; Beden eğitimi ve spor öğretmeni olmak isteyen adaylar ilk olarak sporun bir çok alanında yetenekli olmalıdır. Ayrıca bu bölüm mezunları eğitimci olarak mezun olduklarından dolayı insanlarla olumlu iletişim kurabilmeli ve mesleğin gerektirdiği gibi sabırlı ve dayanıklı olmalıdır. Bu özellikler olduğu takdirde bu mezunların başarıları da artacaktır.

Beden eğitimi ve spor programı mezunlarına “Antrenör” unvanı verilir. Beden eğitimi ve spor öğretmenliği bölümü mezunlarına ise “Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni” unvanı verilmektedir. Antrenörler, insanların hangi spor alanında daha başarılı ve hangi alana daha yatkın olduğunu saptayıp bu alanlarda bireyleri eğitirken Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenleri ise okullarda öğretmen olarak görev yapmaktadır.

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Çalışma Alanları; Bu bölüm mezunları Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne bağlı kurumlarda, üniversitelerde, okullarda ve spor kulüplerinde eğitimci ya da öğretici olarak çalışabilmektedirler.

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü Hakkında Bilgiler Verdiğimiz Yazımız İçin Yorum ve Fikirlerinizi Yorum Aracılığı İle Hemen Bize Yazın. 

 

 

Benzer Bölümler

3 Yorum Yapılmış, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

 1. Dİdem kar

  beden eğitimi alanının önü kapalı diyorlar. lütfen bu konuda bi açıklama yapıp bize yardımcı olur musunuz.

  Cevap Yaz
 2. .....

  Beden alanina ilahiyati sormak ilginc :/

  Cevap Yaz
 3. ahmet

  bu yıl ilahiyat fakültesi açılacak mı puanı kaç olur teşekkür ederim

  Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.