Besicilik Bölümü

Besicilik Programının Amacı; Bu programı 2 yıllık önlisans programıdır. Bu bölümde büyük ve küçükbaş hayvanların beslenmesi, yetiştirilmesi ve bu hayvanların üretilmesi gibi alanlarda çalışacak teknik eğitimli insanlar yetiştirilir. Besicilik bölümü okumak isteyen adayların biyoloji ve ekonomi gibi alanlara ilgisi olması gerekirken aynı zamanda da hayvanları sevmeli ve hayvan yetiştirmekten mutlu olan kişiler olmaları gerekmektedir. Bu nedenle de bu bölümde büyükbaş ve küçükbaş hayvanlardan en yüksek seviyede verim sağlanabilmesi için çalışacak olan teknik elemanlar yetiştirilmesi hedeflenmektedir.

Besicilik Bölümü Dersleri; Bu bölüm öğrencilerine genetik, tarım ekonomisi, yem bitkileri, hayvan sağlığı ve hijyeni, hayvan davranışları, mezbaha teknikleri, et ürünleri üretim işletmeciliği, hayvansal ürünlerin pazarlanması dersleri verilmektedir.

Besicilik Bölümü İçin Gereken Özellikler; Besicilik bölümü okumak isteyen adayların öncelikle biyoloji alanına ilgili olmalıdır bununla birlikte açık havada çalışmayı sevmeliler ve pis ve kokulu alanlarda çalışmaktan rahatsız ve şikayetçi olmamalıdırlar.

 

 

 

Besicilik bölümü mezunlarına “Besicilik Teknikeri” unvanı verilmektedir. Besicilik teknikerleri; çiftliklerde ziraat mühendislerine yardım eden elemanlardır. Bu teknikerler besiye alınacak hayvanların satın alınması ya da üretilmesi, beslenmesi, bakılması, bu hayvanlarının sağlıklarının kontrol edilmesi, besi hayvanlarının pazarlanması gibi işlerle ilgilenirler. Dolayısı ile de besicilik teknikerlerinin çalıştığı ortamlar pis ve kokulu ortamlardır.

Besicilik Teknikerleri Çalışma Alanları; Bu mezunlar Tarım ve Köyişleri Bakanlığında, belediyelere ya da özel kuruluşlara ait olan çiftliklerde, et entegre tesislerinde istihdam edilebilirler ya da istekleri doğrultusunda kendileri bağımsız olarak hayvan besiciliği yapabilirler.

Besicilik Bölümü Hakkında Bilgi Verdiğimiz Yazımız Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.