Beslenme ve Diyetetik Bölümü

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Amacı; Bu bölüm beslenme besinler ile ilgili bilimsel ilkeler doğrultusunda sağlığın korunması, geliştirilmesi ve hastalıkların tedavi edilmesi gibi alanlarda çalışan uzman kişiler yetiştirir.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Dersleri; Bu bölüm 4 yıl süren lisans programıdır. Bu 4 öğretim yılı boyunca bu bölüm öğrencileri temel kimya, biyoloji, fizik, matematik, istatistik, psikoloji, sosyoloji derslerine ek olarak beslenme biyokimyası, beslenme ilkeleri ve besinler, fizyoloji, anatomi, mikrobiyoloji, kişisel ve toplumsal sağlık, aile planlaması, toplum beslenmesi ve beslenme hastalıkları epidemiolojisi, besin kimyası ve analizi, ana-çocuk beslenmesi, kurum beslenmesi, besin kontrolü, yönetim ekonomisi alanlarında dersleri alırlar. Üçüncü öğretim yılının sonunda ise bu bölüm öğrencileri sağlık ocakları ve ana-çocuk sağlığı merkezlerinde 6 hafta süreli halk sağlığında beslenme, son sınıfta bir yıl süreli hastane ve kurumlarda beslenme stajı yapmak durumundadırlar.

Bu bölüm biyoloji, biyokimya, mikrobiyoloji ve besin bilimi ile yakından alakalı olan bir bölümdür. Bu sebepten dolayı beslenme ve diyetetik bölümü okumak isteyen adayların bu alanlara ilgili ve bu alanlarda başarılı olmaları istenmektedir. Bununla birlikte adayların sabırlı olması, diğer kişilerle iş birliği içinde çalışabilmesi, olumlu ilişkiler kurabilmesi aranan en önemli niteliklerdir.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Çalışma Alanları;

  • Bu bölüm mezunları “Diyetisyen” olarak sağlık kuruluşlarında halk sağlığı diyetisyenliği yapabilirler.
  • Toplu beslenme faaliyetleri gösteren kuruluşlarda istihdam edilebilirler.
  • Beslenme eğitmeni ya da öğretmen olarak eğitim kurumlarında çalışabilirler.
  • Araştırma ve endüstri kuruluşlarında çalışma hakkına sahiptirler.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Nasıl Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Fikirlerinizi Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazabilirsiniz. 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.