Beslenme ve Diyetetik Bölümü

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Hedefi; beslenme ve besinlerle ilgili bilimsel ilkeleri bilen, insan sağlığının korunması ve hastalıkların tedavi edilmesi ile ilgili çalışmalar yaparak bu çalışmaları uygulayan uzman kişiler yetiştirmektir.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Dersleri; Bu bölüm öğrencilerine temle kimya, biyoloji, fizik, matematik, istatistik, psikoloji, sosyoloji, beslenme biyokimyası, beslenme ilkeleri ve besinler, fizyoloji, anatomi, mikrobiyoloji, kişisel ve toplumsal sağlık, aile planlaması, toplum beslenmesi ve beslenme hastalıkları epidemiyolojisi, besin kimyası ve analizi, ana-çocuk beslenmesi, kurum beslenmesi, besin kontrolü, yönetim ekonomisi dersleri okutulmaktadır. Ayrıca bu bölüm öğrenciler 3. yılın sonunda sağlık ocaklarında, ana-çocuk sağlık merkezlerinde 6 hafta süren halk sağlığında beslenme ve 4. sınıfta ise hastanelerde ve sağlık kurumlarında beslenme stajı görmektedirler.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Ne İş Yapar?

Bu bölüm mezunlarına 4 yıllık eğitimlerini tamamladıktan sonra “Diyetisyen” unvanı verilmektedir. Sağlık hizmetleri sınıfında yer alan diyetisyenler, üstün başarı gösterdiklerinde aynı zamanda biyokimya, anatomi, fizyoloji, halk sağlığı ve metabolizma dallarında yüksek lisans yapabilme hakkına sahiptirler.

Diyetisyenler; yönetici diyetisyeni, tedavi diyetisyeni ve halk sağlığı diyetisyeni olarak üç gruba ayrılır;

Yönetici diyetisyen; hastanelerde, okullarda, yurtlarda, endüstri kurum ve kuruluşlarında besin maddelerinin hazırlanması, satın alınması ve pişirilmesi alanlarında çalışır.

Tedavi diyetisyeni; özellikle obezite hastaları için uygun özel diyet reçeteleri hazırlar.

Halk sağlığı diyetisyeni; sağlık merkezlerinde çalışırlar ve halkın sağlıklı beslenmesi için gerekli olan bilgilendirmeleri yaparlar. Bununla birlikte gıda teknolojisinde eğitimci ve danışman olarak da görev yapabilirler.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Hakkında Bilgi Verdiğimiz Yazımız Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum Aracılığı İle Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.