Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Nedir

Bilgi ve Belge Yönetimi bölümü amacı; Bu bölümde yazılı ya da görsel kaynakların korunmasını sağlayan, istenildiği takdirde ve istenilen zamanda istenilen mercilere verilmesini sağlayan uzman kişiler yetiştirilir ve bu bölüm kapsamında özel ve tüzel kişilerin iş ve işlemleri sonucunda meydana gelen berleri koruyan birimlerin kurulması ve işletilmesi konularında kuram ve yöntemler konusunda da eğitimler verilir.

Bilgi ve Belge Yönetimi Dersleri; Bu bölümün ilk iki eğitim senesinde kütüphanecilik programında okutulan dersler öğrencilere verilirken diğer eğitim yıllarında ise belge ve belge bilim, kataloglama ve sınıflama, bilgisayar dersleri okutulmaktadır. Ayrıca bu bölümü okuyan öğrenciler farklı arşivlerde araştırma çalışmaları yapmaktadır.

Bilgi ve belge yönetimi bölümü okumak isteyen adaylar öncelikle sosyal bilimlere ve öncelikle tarihe karşı üstün ilgili olmalıdır. Bununla birlikte sözel düşünme ve analiz yeteneği gelişmiş olan, yabancı dillerini geliştirmiş olan kişiler olmalıdır.

Bilgi ve Belge yönetimi bölümünü bitiren mezunlara “Arşivci”  unvanı verilmektedir. Arşivciler, arşive gelen tüm kitap, belge ve malzemeleri konularına, kuruluşlarına göre sınıflandırır, düzenler, bu belgelerin korunmasını sağlar, arşivlerdeki malzemelerin bakımından ve temizliğinden sorumlu olur.

Bilgi ve Belge Belge Yönetimi bölümü mezunu olan arşivciler; devlet arşivlerinde, askeri arşivlerde, özel kuruluşların arşiv bölümlerinde çalışabilirler. Günümüzde ise kurum ve kuruluşlarının belgeleri hızla arttığından dolayı arşivleme daha da artmıştır bu nedenle de arşivcilere olan ihtiyaç da artmıştır.

Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Hakkında Bilgiler Verdiğimiz Yazımız Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Yorum Kısmından Hemen Bize Yazabilirsiniz. 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.