Bilgisayar Destekli Tasarım Animasyon Bölümü Nedir Tanıtımı Hakkında Bilgi

Bilgisayar Destekli Tasarım Animasyon Bölümü Tanıtımı ve Amaçları Nedir?

Bilgisayar Destekli tasarım bölümlerinde ilk yıl makine, resim ve yapı bölümü ile anı derece de dersler görülmekte. İkinci sınıftan itibaren bölüm dersleri bilgisayar ağırlıklı olarak geçmektedir. Çok iyi derecede teknik çizim yapabilmekte olan ara elemanlar yetiştirmeyi amaçlayan bölümde, teknik çizim programları öğretilmektedir. Bu bölümün mezunları kamuda çalışabileceği gibi özel mühendislik ve mimarlık bürolarında da iş bulabilmektedirler. Bilgisayar Destekli tasarım programının amacı ise; fabrika ve işletmelerin geliştirme ve araştırma bilimlerinde, bilgisayarlar ile model çizimi yapacak elemanları yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Bilgisayar Destekli Tasarım Animasyon Bölümünün İş Olanakları ve Geleceği

Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon bölümü sadece birkaç üniversitede yer almaktadır. YGS-1 puanı ile alım yapmakta olan 2 yıllık bölümlerden sadece bir tanesidir. Çalışma alanları, iş olanaklarının çok da geniş kapsamlı olduğu söylenemez; ancak bu bölümün mezunları aldıkları eğitim sonrasında kendiişlerini kurma ve bu şekilde kazanç elde etme yoluna da gidebilirler. Üretimde insan emeği azalmaya başlayıp otomasyon arttıkça bilgisayar destekli tasarımcılara gereksinim de giderek artmaktadır. Özel sektör araştırma ve geliştirme faaliyetlerine, yaratıcılığa önem verildikçe bu meslek elemanları da giderek daha fazla aranan elemanlar arasında olacaklardır.

Bilgisayar Destekli Tasarım Animasyon Bölümünün Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

Bilgisayar Destekli Tasarım ve animasyon bölümünden mezun olmuş kişiler KPSS ön lisans sınavına giriş yaparak bazı devlet kurumlarında işe başlayabilirler. Fakat atamaları sanıldığı üzere yüksek değildir. KPSS ile atanmış olanlar tekniker görevi ile işe başlarlar. Fakat çalıştıkları kuruluşlarda görevde yükselme sınavlarına giriş yaparak yöneticilik yapma şansı elde edebilirler. KPSS sınavı ile atanamayanlar, çeşitli özel sektör kuruluşlarında çalışabilirler. Özellikle de reklam şirketlerinde ya da web tasarım ( internet sitesi tasarımı) şirketlerinde de çalışabilirler. Bunun yanı sıra kendi işlerini de kurma imkânını da bulundurmaktadırlar. KPSS sınavı ile kamu kurum veya kuruluşuna atanmış olanlar tekniker unvanı taşırlar. Devlette çalışmaya başlayan teknikerin maaşı ise 2000-2300 TL civarındadır. Özel şirket bünyesinde çalışanlar ise asgari ücret veya yerinde göre daha fazla maaş almaktadırlar.

Bilgisayar Destekli Tasarım Animasyon Bölümünün Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

 

 

 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.