Bilgisayar Donanımı Bölümü

Günümüzde çok fazla bilinmese de iş sahası olarak oldukça açık bir bölüm olan bilgisayar donanımı bölümü hakkında sizlere bu yazımızda bilgiler vereceğiz.

Bilgisayar Donanımı programının temel amacı; bilgisayar sistemlerinin kurularak çalıştırılması, bilgisayarların bakımı ve onarımı gibi alanlarda çalışacak bilgili elemanlar mezun etmektir. Bilgisayar Donanımı programını bitiren teknikerler kamu kurum ve kuruluşlarında ve özel sektöre bağlı olan ve bilgisayarın çok fazla kullanıldığı kurum ve kuruluşlarda iş bulabilirler. Günümüzde ülkemize baktığımızda bilgisayar kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Bu nedenle de gün geçtikçe Bilgisayar Donanımı mezunlarına da olan ihtiyaç git gide artmaktadır.

Bilgisayar donanımı programında öğrencilere; matematik, teknik resim, temel elektronik, teknik resim, lojik devreler, elektronik devreler, endüstriyel elektronik, sayısal kontrol, bilgisayar programlama, sayısal kontrol ve mikrobilgisayar dersleri verilmektedir.

Bilgisayar donanımı eğitimi almak isteyen öğrenciler öncelikle matematik ve fizik alanlarında kendilerini geliştirmelidir. Bununla birlikte mekanik ile ilgili şekil yeteneklerini ve mantıklarını güçlü tutmalıdır.

Bilgisayar Donanımı bölümü programını bitiren mezunlar “Bilgisayar Donanım Teknikeri” unvanını almaktadır. Bilgisayar donanımı teknikerleri; bilgisayar sistemlerinin kurulması ve çalıştırılması gibi alanlarda bilgisayar mühendislerinin denetimi ve gözetimi altında çalışmaktadırlar. Ayrıca Bilgisayar donanımı teknikerleri bilgisayar sistemlerinin bakımlarını ve onarımlarını yapmaktadırlar.

Bilgisayar donanımı bölümü iş imkanları da kısıtlı değildir. Bilgisayar donanımı teknikerleri kamu kurum ve kuruluşlarında, özel sektörde bilgisayar kullanılan kurum ve kuruluşlarda istihdam edilirler.

Bilgisayar Donanımı Bölümü Hakkında Bilgiler Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.