Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Nedir Tanıtımı Hakkında Bilgi

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Tanıtımı ve Amaçları Nedir?

Bu bölüm, bilgisayar bölümlerinin yapısı, tasarımı, geliştirilmesi ve sistemlerinin kullanımları konusunda araştırma ve eğitim yapmak amaçlı alanında uzman kişileri yetiştirmektir. Bu bölümden mezun olan bir kişi bilgisayar mühendisi unvanı verilir.

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü İş Olanakları ve Geleceği

Bilgisayar kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Tabii ki de bu teknik bilgi sahibi insan sayısı az olduğu için bu alanda teknik servis gibi meslek gruplarına çok fazla ihtiyaç vardır. Ayrıca teknik bilgi hariç artık neredeyse tüm işler bilgisayar üstünden yapılıyor olması, bilgisayar kullanımını da beraberinde getiriyor. Bilgisayarın donanımlarını tamimiyle kullanmasını bilen personel arayışı tüm şirketlerde var. Bir bilgisayar mühendisi özel şirketlerde, bilgisayar yazılımı satan-pazarlayan kurumlarda, okullar, üniversiteler, endüstri, ticaret, eğitim, bankalar gibi özel şirket veya kamu kurum ve kuruluşlarında rahatlıkla çalışabilir.

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

Bölümden mezun olduktan sonra farklı kurumlarda hemen iş bulabileceğiniz bir birim olan bilgisayar mühendisliği maaşları fazla yüksek olmasa bile yeterli olacaktır. Okullarda veya üniversitelerde eğitim görevlisi olarak çalışarak 2 bin TL ila 2500 TL arası bir ücrete çalışabilirsiniz. Telekomünikasyon İletişim bakanlığında çalışarak memur olur ve maaşınız devlet memuru üzerinden alırsınız. Yaklaşık 2500 TL civarında bir rakama tekabül eder. Kendi ofisinizi açarak bilgisayar teknik servisi olarak da hizmet verebilirsiniz. Web site tasarımı yapabilir ve çok büyük kazançlar elde edebilirsiniz. Yıllık kazancınız 60 bin ila 90 bin TL arası değişir. Özel şirketlerde çalışabilir ve 2 bin ila 5 bin TL arası bir maaş alabilirsiniz.

Bilgisayar Mühendisliği Bölümünü Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir