Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Nedir Tanıtımı Hakkında Bilgi

Bilgisayar Mühendisliği Tanıtımı ve Amaçları Nedir?

Bilgisayar sistemlerinin yapısı, geliştirilmesi, tasarımı ve bu sistemlerin kullanımları konularında eğitim ve araştırma yapılır. Endüstri, eğitim, yönetim ve ticaret alanlarında, faaliyet göstermekte olan çeşitli kamu kuruluşları ile özel kuruluşlarda, bankalarda, bilgisayar donanımı ve yazılımlarını hazırlayan firmalarda çalışma yapılabilir. Bu programın amacı: Bilgisayar mühendisliği programı sistemlerinin yapısı, tasarımı, geliştirilmesi ve bu sistemlerin kullanımları kolaylaştırmak konusunda eğitim ve araştırma yapmasıdır.

Bilgisayar Mühendisliği Fakültesi İş Olanakları ve Geleceği

Bilgisayar kullanımının hızla yaygınlaştığı bu zamanlarda Türkiye’de bilgisayar mühendisliği bölümü mezunlarının yönetim, eğitim, ticaret ve hizmet alanlarında faaliyet göstermekte olan çeşitli kamu kuruluşları ile özel kuruluşlarda veya bankalarda, üniversitelerde, bilgisayar donanım ve yazılımı üretmekte ve pazarlamakta olan firmalarda çalışma olanakları oldukça yüksektir.

Elektronik mühendisliğinden doğmuş olan bilgisayar mühendisliği, önceleri yazılım, donanım şeklinde ikiye ayrılmıştır. Yazılım önceleri inşaat mühendislerinin daha sonra ise nümerik (sayısal) analiz ile uğraşmakta olanların elinde bir tür programcılık şeklinde gelmiştir. Mikro elektronik gelişmeler sonucunda giderek daha güçlü mikro işlemcilerin yayılması ile 1960’ yılların başların da transistorlar gibi donanım hemen hemen her yerde kullanılıyor olması bu kez de elektrik, elektronik ve bilgisayar mühendisleri arasındaki sınırı belirsizleştirmeye başlamıştır.

Bilgisayar Mühendisliği Fakültesi Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

Bilgisayar Mühendisliği bölümü mezunları genel olarak bilgisayar yazılımı veya programlarını yazmaktadırlar. Yani oynamış olduğunuz oyunları, Excel’i, Word’ü, Windows’u yâda muhasebe programlarını da yazabilirler.

Yeni mezun olmuş olan bir Bilgisayar Mühendisi 2.000 TL ile 2.500 TL arasında maaş almaktadır. Siz de tahmin edersiniz ki bu biraz da tecrübe ile alakalıdır. 10 yıllık bir bilgisayar mühendisinin maaşı ise 7.000 ile 10.000 TL arasında değişmektedir.

 

Bilgisayar Mühendisliği Fakültesini Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

 

 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.