Bilgisayar Programcılığı Bölümü Nedir Tanıtımı Hakkında Bilgi

Bilgisayar Programcılığı Bölümü Tanıtımı ve Amaçları Nedir?

Değişik konularda ve çok fazla miktardaki bilgiyi, bilgisayar ortamında hızlı ve sistematik bir şekilde çözümlemek ve değerlendirebilmek amacıyla program yazan kişidir. Bilgisayar Programcılığı bölümü iş hayatının ve toplumsal yaşamın bilgi toplama ve bu bilgileri işleme ile ilgili hususlarındaki problemleri bilgisayarda çözümlenmesi alanlarında çalışacak insanları yetiştirmektir. Bu bölümün mezunları çoğunlukla şirketlerde veya işlem merkezlerinde çalışmaktadır.

Bilgisayar Programcılığı Bölümünün İş Olanakları ve Geleceği

Bilgisayar programcılığı eğitiminden sonra, kişilerin iş bulma olanakları oldukça fazladır. Hemen hemen bütün kamu kuruluşları ve bankalar ile özel sektörlere ait kurumlarda da çalışabilirler. Bilgisayarın her alanda yaygınlaşmış olması, bu meslekte bulunan elemanların iş bulmalarını daha da kolaylaştırmaktadır. Bilgisayar programcılığı yapmakta olan kişilerin çalışmış oldukları kurumların çoğu şirketler ve bilgi işlem merkezlerinden oluşmaktadır.

Bilgisayar Programcılığı Bölümünün Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

Bölümden mezun olmuş olanlar ‘’ bilgisayar program teknikeri’’ unvanı almaktadır. Bilgisayar program teknikerleri özel sektörlerde farklı kurum ve kuruluş şirketlerinde çalışabildikleri gibi KPSS’ den yeterli puan aldıkları takdirde devlete bağlı kurum ve kuruluşlarda da çalışabilirler. Bilindiği üzere özel sektör gibi yerlerde çalışanların maaşları birbirinden farklı olmaktadır. Gerek çalıştıkları ile göre gerekse de çalışılan yerlere göre maaşlarda küçük farklılıklar oluşabilmektedir. Fakat şuan için özel bir şirkette çalışmakta olan bilgisayar programı teknikerleri tahmini maaş olarak 1500-2000 TL arasında maaş alabilmektedirler. Devlette yani kamuya ait kurum ve kuruluşlar da çalışanlar ise 2000-2500 TL arasında maaş almaktadırlar.

Bilgisayar Programcılığı Bölümünün Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

 

 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.