Bilgisayar Programcılığı Nedir

Farklı farklı konularda bir çok veriyi bilgisayar ortamında seri ve sistemli bir şekilde çözümleyen ve değerlendiren kişilere “Bilgisayar Programcısı” adı verilmektedir.

Bilgisayar Programcısı Ne İş Yapar?

  • Eldeki verilerin hedefe uygun bir şekilde sistemli olarak kullanılmasını sağlayacak olan programları hazırlar,
  • Bilgisayarların programlama dillerini bilir ve elinde bulunan verilerin niteliğine uygun olan programlama dilini seçer bu dilde programlar yazar,
  • Programlama dillerinde kullanılan kodlamaları yapar ve bu kodlamaları uygulamaya koyar,
  • Yazmış olduğu programların denemesi ve kontrolünü yapar,
  • Sistem analistinin vermiş olduğu formları bilgisayarın kullanım diline göre kodlar.
  • Meslek alanına dair faaliyetleri yürütür ve işlemleri yapar.

Bilgisayar programcıları ofis ortamlarında çalışırlar. Ayrıca bilgisayar programcıları birinci dereceden verilerle ilgilenirler ve genel olarak oturarak ve sessiz ortamlarda çalışırlar. Bununla birlikte bilgisayar programcıları iş arkadaşları ile etkileşim halinde olurlar.

Bilgisayar programcılığı bölümünü bitiren mezunlara önlisans diploması ve “Bilgisayar Programcısı” unvanı verilmektedir.

Bilgisayar Programcılığı Çalışma Alanları; Bu bölüm mezunlarının iş imkanları oldukça fazladır. Tüm kamu kurum ve kuruluşları, bankalar ve özel sektörde bulunan iş yerlerinde bilgisayar programcılarına ihtiyaç duyulmaktadır. Günümüzde bilgisayarın her alanda vazgeçilmez bir şekilde kullanılıyor olması bu alandaki çalışanların iş imkanlarını da oldukça geliştirmektedir. Bilgisayar programcılığı hem kadınlara hem de erkeklere hitap eden bir meslek dalıdır.

Bilgisayar Programcılığı Bölümü Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.