Bitki Koruma Bölümü Nedir

Üniversite adayları üniversite sınavları için gün sayarken bizler de bu yazımızda siz üniversite adaylarımız için bitki koruma bölümü hakkında bilgiler vereceğiz. Umarız siz üniversite adaylarımız için faydalı olur.

Bitki koruma bölümünün temel amacı; bitkisel ürünlerin bol ve kaliteli olarak üretilebilmesi için bitkilerin bir çok hastalıklardan, yabancı ve zararlı otlardan korunması amacıyla çalışmalar ve araştırmalar yapacak olan eğitimli kişiler yetiştirmektir.

Bitki koruma bölümünde okuyan öğrencilere bu programda matematik, fizik, kimya gibi temel bilim dersleri verilirken bu dersler ile birlikte; meteoroloji, tarım makineleri, toprak bilgisi, böcek ekolojisi, böcek sistematiği, zirai mücadele organizasyonu ve karantina, meyve ve bağ zararlıları gibi dersler verilir ve bu derslerde ayrıca öğrencilere teorik bilgilerin yanı sırası pratik yani uygulama da yaptırılır.

Bitki koruma bölümünü okuyup bu işi yapmak isteyen adaylar öncelikle temel bilimlere, zoolojiye, kimyaya karşı ilgili ve bu alanlarda oldukça başarılı olmaları ve bu alanlara karşı da meraklı olmaları gerekmektedir.

Bitki koruma bölümü programı 4 yıllık bir lisans programıdır. Bu programı bitiren mezunlar ise “Ziraat Mühendisi” unvanını alırlar. Bu alanda uzman olarak mezun olan ziraat mühendisleri; zirai mücadele istasyonlarında meyve, sebze, tahıl ve süs bitkilerine karşı zararlı olan böcekleri, zararlı otları etkisiz hale getirmek amacıyla bir çok mücadele yöntemi geliştirir ve bu konularda üreticileri yani çiftçileri bilgilendirir.

Bitki koruma bölümü iş olanakları; Bu programda yetişen ziraat mühendisleri Orman, Tarım ve Köyişleri Bakanlıklarının kapsamında yer alan zirai mücadele istasyonlarında, Tariş, Çukobirlik, Antbirlik gibi işletmelerde ve tarım ilaçları üreten fabrikalarda istihdam edilebilirler.

Bitki Koruma Bölümü Hakkında Bilgi Verdiğimiz Yazımız Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.