Biyokimya Bölümü Nedir Tanıtımı Hakkında Bilgi

Biyokimya Bölümü Tanıtımı ve Amaçları Nedir?

Biyokimya, biyolojik sistematik organizasyon ve fonksiyonlarını moleküler seviyede inceleyen bilim dalıdır ve birçok bilim dalı ile yakından ilişki içerisindedir. Canlı yaşamı ile ilgili kimya, biyoloji, fizik gibi fen bilimleri, sağlık bilimleri. Çevre ve beslenme olaylarını ilgilendiren konularda bilimsel açılardan ve teknolojik alanda gerekli katkıları yapabilmekte olan, etkili ve verimli çalışma disiplinini kazanmış ve girişimcilik özellikleri ile donatılmış insan birliklerinin yetiştirilmesinde lisans ve lisansüstü eğitimin veriliyor olması bölümün temel amacını oluşturmaktadır.

Biyokimya Bölümünün İş Olanakları ve Geleceği

Biyokimya Bölümünün iş olanakları özel sektörler ile sınırlı değildir. KPSS sınavına giriş yapmış, atanmaya yeterli puanı hakkı kazananlar bazı devlet kurumlarında görev alabilir. Üniversite hocalığı, yani öğretim görevliliği de mezunların tercih etmiş oldukları mesleklerden birisidir. Bu bölümden mezun olmuş olup biçimlenme eğitimi alanlar, devletin çeşitli illerinde ve okullarında öğretmen olabilirler.

Biyokimya Bölümünün Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

Biyokimya bölümünün mezunları çalışma alanlarını genellikle ilaç firmaları, gıda alanında faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlar, tarım ilaçları ile ilgili firmalar, kozmetik sektörüne bağlı şirketler veya bazı tıbbi kimyasal maddelerin üretildiği kuruluşlar oluşturuyor. Bu bölümü bitirenler, çalıştıkları kurumlarda veya firmalarda biyokimya ile alakalı bazı testler analizler yapar, sağlık ile ilgili testler geliştirir ve uygular, gerekli tedbirleri alır ve bunlara benzer işleri yapmaktadırlar. Biyokimya Mezunları herhangi bir devlet kurumuna atanabilirse, devlet memuru gibi bir maaş alırlar. Biyokimya mezunları için ise bu maaş 2015 yılı için 2200-2400 lira civarında olur. Özel sektörde çalışan bir Biyokimya mezunu ise farklı maaşlar alabilmektedir.

Biyokimya Bölümünün Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.