Biyoloji Bölümü Hakkında Bilgi

2016 üniversite sınavlarına sayılı günler kaldı. Öğrenciler 2016 Mart ayında önce Yükseöğretime Geçiş (YGS) sınavına kısa bir süre sonra ise Lisans Yerleştirme (LYS) sınavına girecekler ve sonuçlar açıklandıktan sonra ise öğrenciler bir de tercih dönemlerinde ter dökecekler. Hal böyle olunca da üniversiteye hazırlanan adaylar oldukça telaşlı ve heyecanlı.

Adaylar bir taraftan sınavlara hazırlanırken bir taraftan da tercih edebilecekleri bölümleri de araştırmaya başladılar. Bizler de bu yazımızda siz üniversite adaylarımız için biyoloji bölümü hakkında bilgi vereceğiz.

Biyoloji bölümü 4 yıllık lisans eğitimi veren bir programdır. Biyoloji bölümünde; canlıların yeryüzünde dağılımı ve yaşayışı, canlıların anatomi özellikleri ve canlıların fizyolojik özellikleri üzerinde öğrencilere bir taraftan eğitim verilirken bir taraftan da araştırmalar yapılır. Bu nedenden dolayı da biyoloji bölümü okumak isteyen üniversite adayları öncelikle fazlasıyla meraklı ve gözlemci olmalıdır. Ayrıca sabırlı bir şekilde araştırma yapmayı sevmelidir.

4 yıllık biyoloji bölümünü bitiren mezunlar; Sağlık Bakanlığı ve SSK’ya bağlı olan hastanelerde, üniversitelerin tıp fakültelerinde, hidrobiyoloji araştırma merkezlerinde; Çevre, Orman, Tarım ve Köy İşleri Bakanlıklarının bünyesinde bulunan kurum ve kuruluşlarda; özel sektörde, ilaç ve besin endüstrisinde çalışabilirler. Bu iş imkanlarının yanı sıra ayrıca biyoloji mezunları gerekli olan formasyon derslerini aldıktan sonra lise okullarında “Biyoloji Öğretmeni” olarak istihdam edilebilirler.

Biyoloji Bölümü Nedir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.