Biyoloji Öğretmenliği Bölümü

Çalıştığı özel ya da devlete bağlı olan eğitim kurumunda öğrencilerine biyoloji alanında eğitim veren kişilere “biyoloji Öğretmeni” adı verilmektedir.

Biyoloji Öğretmenliği Ne İş Yapar?

  • Öğrencilerine biyoloji ve dalları hakkında bilgiler verir.
  • Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanan öğretim programları ve mevzuata göre hangi yaş grubuna hangi tutum ve becerileri kazandıracağını bilir ve öğrencilerine bu tutum ve becerileri bir çok etkinlik ve çalışmalar yaparak kazandırmaya çalışır.
  • Öğrencilerinin başarılarını değerlendirerek öğrencilerinin başarılarını daha da arttırmak için alternatif yollar üretir.
  • Öğrencilerinin gelişimlerini izleyerek öğrencilerin yatkın oldukları yetenekleri geliştirmek için bir takım etkinlikler düzenler.

Biyoloji öğretmenleri; sınıf ortamında, laboratuvarlarda ayakta çalışmaktadırlar. Ayrıca çalıştıkları ortamlar tozlu ve sesli ortamlardır.

Biyoloji öğretmenliği bölümü 4 yıllık eğitim veren bir lisans programıdır. Biyoloji öğretmenliği bölümü öğrencileri bu öğretim süresi içinde matematik, kimya, fizik dersleri ağırlıklı olmak üzere eğitime giriş, eğitim psikolojisi, genel ve özel öğretim yöntemleri, ölçme ve değerlendirme, rehberlik dersleri gibi formasyon dersleri de almaktadır. Ayrıca bu öğrenciler son öğretim yıllarında okullarda uygulama yapmaktadır.

Biyoloji öğretmenliği bölümünü bitiren mezunlara “Biyoloji Öğretmenliği Lisans Diploması” ve “Biyoloji Öğretmeni” unvanı verilmektedir.

Biyoloji Öğretmenliği Çalışma Alanları; Biyoloji öğretmenleri Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan okullarda, dershanelerde ya da özel okullarda, kolejlerde görev yapabilirler. Ayrıca bu bölüm mezunları laboratuvarlarda, çevre ile ilgilenen birimlerde, sağlık kurum ve kuruluşlarında iş bulma olanağına sahiptirler.

Biyoloji Öğretmenliği Bölümü Hakkında Bilgi Verdiğimiz Yazımız İçin Yorum ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.