Biyomedikal Cihaz Teknolojileri Bölümü Nedir Tanıtımı Hakkında Bilgi

Biyomedikal Cihaz Teknolojileri Bölümü Tanıtımı ve Amaçları Nedir?

Biyomedikal cihaz teknolojisi Bölümü; tıpta ve biyolojik teknoloji bilimlerinde kullanılan alet ve cihazların kullanımı, montajı, bakın ve onarımları alanında çalışacak elemanları yetiştirmektir. Biyomedikal cihaz teknolojisi bölümlerine girmek isteyen adayların fen bilimlerine ve özellikle fiziğe ilgi duymaları, sorumluluk duygusu güçlü kişiler olmaları beklenir. Tıpta ve biyolojik bilimlerde kullanılmakta olan alet ve cihazların montajları, kullanımı, bakım ve onarımları alanlarında çalışacak elemanları geliştirmek ve yetiştirmektir.

Biyomedikal Cihaz Teknolojileri Bölümünün İş Olanakları ve Geleceği

Biyomedikal cihaz teknolojisi programını bitirmiş olanlara tıpta ve biyolojik bilimler alanların da kullanılmakta olan alet ve cihazları, şemalarına uygun bir şekilde yerlerine monte eder, sürekli bakımını yapar, arıza olduğun da yerini belirler ve onarır.

Tıp alanındaki hızlı gelişmelere eş değer olarak biyomedikal cihaz teknolojilerinin gelişmesi bu alanı ülke genelinde çok önemli noktalara getirmiştir. Tıp alanında gelişmeleri teşhis etme ve tedavide cihazların kullanımı ve gerekliliği artmıştır, doğal olarak da bu, cihazların kullanımlarının dünya bazında yaygınlaştırılması taleplerini de daha çok artırmıştır.

Biyomedikal Cihaz Teknolojileri Bölümünün Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

Bu bölümden mezun olan öğrenciler KPSS sınavına girerek her türlü devlet ve sağlık kuruluşlarında işe başlayabilirler. KPSS sınavından yeterli puanı almış olanlar, devlet kamu hastanelerine, dispanserlere, üniversite araştırma hastanelerinde veya kamuya ait diğer bazı sağlık kurumları ve kuruluşlarında çalışabilirler. KPSS atamalarında yeterli puanı alamamış olanlar için özel hastane veya sağlık kurumlarında iş bulma imkânına sahiptirler. Bir Biyomedikal Cihaz Teknolojisi mezunu ya devlete ait bir sağlık kurumunda çalışacaktır ya da özel bir hastanede iş bulacaktır kendi işini kurabilmektedir. Bir devlet hastanesinde çalışan bir Biyomedikal Cihaz teknikeri en az maaşı, tahmini olarak 2500 lira ve üzeri maaş alabilmektedir.

Biyomedikal Cihaz Teknolojileri Bölümünün Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.