Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Bölümü

Biyomedikal cihaz teknoloji bölümü temel hedefi; tıp ve biyoloji ile ilgilenen bilimlerde kullanılan araçların, gereçlerin, alet ve cihazların montajını, kullanımını, bakımını ve onarımlarını yapabilen ara insan gücü yetiştirebilmektir.

Biyomedikal cihaz teknolojisi programını okumak isteyen adaylar öncelikle fen alanlarına hatta özellikle fiziğe ilgili olmalıdır. Bununla birlikte şekil-uzay ilişkilerini ve mekanik ilişkileri algılama kabiliyetinde olmalı ve insanlara karşı sevecen bir tavırla yardım etmekten mutlu olarak sorumluluklarının bilincinde olmalıdır.

Biyomedikal cihaz teknolojisi bölümünden öğrencilere; matematik, fizik, kimya, elektrik devreleri, biyofizik, biyokimya, biyomedikal teknoloji, fizyoloji, genel tıp cihazları ve X- Ray cihazları verilmektedir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu bölümü okumak isteyen adaylar öncelikle fen bilimlerine ilgili olmalı, sorumluluk duygusu gelişmiş olmalıdır.

Biyomedikal cihaz teknolojisi programını bitiren mezunlara “Biyomedikal Cihaz Teknikeri” unvanı verilmektedir. Biyomedikal cihaz teknikeri, tıp ve biyolojik alanlarda kullanılmakta olan aletleri ve cihazları uygun bir şekilde monte eder, düzenli periyotlarda bakım ve onarımını yapar.

Biyomedikal cihaz teknolojisi bölümü iş olanakları ise oldukça fazladır. Biyomedikal cihaz teknikerleri, mezun olduktan sonra devlete bağlı olan resmi hastanelerde ya da özel hastanelerde, dispanserlerde, laboratuvarlarda istihdam edilebilirler.

Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Bölümü Hakkında Hakkında Bilgi Verdiğimiz Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın Cevap Verelim.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.